• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Gdzie stanie polski atom?

Gdzie stanie polski atom?
Foto: sxc.hu Foto: W Polsce mają powstać dwie elektrownie atomowe

Dwie elektrownie atomowe, które zbudujemy do 2020 roku, powstaną w północno-zachodniej Polsce - pisze "Dziennik". Według gazety, resort gospodarki przygotował już krótką listę miast, gdzie może stanąć siłownia.

Według "Dziennika" resort pod uwagę bierze wielkopolskie Klempicz i Konin, a także Nowe Czarnowo w województwie zachodniopomorskim oraz Żarnowiec w pomorskim. Jak pisze gazeta, Żarnowiec, który przez lata uchodził za najlepsze miejsce do budowy, teraz jednak wcale nie jest tak postrzegany. Z informacji "Dziennika" wynika, że ministerstwo gospodarki woli miejscowości, w których działają już elektrownie węglowe. Dzięki temu, nie trzeba byłoby budować nowej infrastruktury przesyłowej.

Z tego właśnie względu, miastem, które ma największe szanse na realizację inwestycji jest Konin. Miasto posiada elektrownię zasilaną węglem brunatnym i - co ma duże znaczenie - zlokalizowane jest w Wielkopolsce. Nie jest tajemnicą - pisze "Dziennik" - że wiceministrem gospodarki jest Adam Szejnfeld z Wielkopolski. Politykowi może zależeć na przyznaniu regionowi prawa do budowy siłowni jądrowej.

Szanse ma też Nowe Czarnowo koło Gryfina, bo tam z kolei działa elektrownia Dolna Odra. To ona będzie rywalizowała o lokalizację z siłownią z Konina. Przyznaje to Zbigniew Kamieński dyrektor departamentu Energetyki Jądrowej w ministerstwie gospodarki. - Te tereny będziemy badać. Są lepsze, bo mają infrastrukturę - powiedział "Dziennikowi" Kamieński.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane