• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Gdzie najlepiej pracować? Wielka Brytania depcze po piętach USA

Gdzie najlepiej pracować? Wielka Brytania depcze po piętach USA
Foto: sx.hu Foto: Wielka Brytania depcze po piętach Stanom Zjednoczonym

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia pozostają ulubionymi miejscami pracy dla profesjonalistów na całym świecie. Ostatnio mocno zyskuje ten drugi kraj, która wkrótce może zagrozić USA - pokazują najnowsze badania.

Według opublikowanego we wtorek raportu zatytułowanego "Globalne przedsiębiorstwa w ruchu - 2014" (autorstwa firmy headhunterskiej Hydrogen) USA pozostają najlepszym miejscem do pracy w ocenie tych, którzy już pracują poza granicami ojczyzny i tych, którzy planują taki ruch.

Łeb w łeb

Twórcy raportu dodają jednak, że coraz bliżej USA w rankingu plasuje się Wielka Brytania. - Wielka Brytania postrzegana jest jako silna alternatywa dla profesjonalistów z podobnych sektorów, myślących o przeprowadzce - mówi cytowany w raporcie Alev Kilic ze szkoły biznesu ESCP Europe.

Do wzrostu popularności Wielkiej Brytanii przyczyniają się też dobre perspektywy wzrostu dla brytyjskiej gospodarki. PKB kraju wzrósł o 0,8 proc. w I kwartale. Gospodarka na Wyspach rozwijała się piąty kwartał z rzędu.

W pierwszej dziesiątce rankingu preferowanych miejsc pracy znalazły się też: Szwajcaria, Kanada, Niemcy, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja i Hiszpania. Głównie ze względu na poziom życia, perspektywy zawodowe i kulturę.

W rankingu miast najkorzystniej wypadł Londyn. Brytyjska stolica została wskazana jako miejscu numer jeden przez 14 proc. specjalistów, dwa razy więcej niż w przypadku Nowego Jorku, który w badaniu zajął drugie miejsce.

Ważne czynniki

Raport został oparty na internetowych ankietach przeprowadzonych wśród 2444 specjalistów z 99 krajów, pracujących w różnych sektorach gospodarki - finansach, energetyce, technologii.

Ponad jedna trzecia ankietowanych podkreśliła, że jest gotowa do pracy za granicą. Pięć lat temu było to 16 proc. 40 proc. profesjonalistów ocenia, że w porównaniu z 2009 rokiem znacznie poprawiła się swoboda zmiany miejsca pracy, a wiele ówczesnych barier zostało zniesionych.

Report wymienia też piąć miejsc, w których firmy bmogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej liczby specjalistów. Są to: Japonia, Brazylia, Indie, Turcja i Hongkong.

"Mimo zapotrzebowania na specjalistów w BRIC (Brazylii, Rosji, Indii i Chin), Brazylia zniknęła z pierwszej piętnastki najbardziej poszukiwanych kierunków. Chiny, w tym Hongkong spadły na odpowiednio 11. i 12. miejsce. Dowodzi to, że choć rynki wschodzące są ważne, to bariery kulturowe w połączeniu z odległością od domu mogą uczynić dane miejsce mniej atrakcyjny" - głosi raport.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane