• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: GDDKiA

GDDKiA do Alpine Bau: Wzywamy do kontynuowania prac na S5

GDDKiA do Alpine Bau: Wzywamy do kontynuowania prac na S5
Foto: tvn24 Foto: Budowa S5 nie jest jeszcze w całości dokończona

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystosowała do firmy Alpine Bau pismo, w którym domaga się kontynuowania prac na budowie drogi S5 - poinformowała rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken. Tymczasem w środę po południu zostało wszczęte postępowanie upadłościowe wobec austriackiego koncernu budowlanego.


- W piśmie wzywamy wykonawcę do kontynuowania prac i wyjaśnień dotyczących dalszej realizacji kontraktu - powiedziała rzeczniczka. - Taka procedura wynika z kontraktu, czekamy na odpowiedź wykonawcy do jutra - dodała.Alpine buduje część drogi ekspresowej S5 Wrocław-Poznań, konkretnie chodzi o odcinek Kaczkowo-Korzeńsko. Fragment ma długość 29,3 km i jest gotowy mniej więcej w połowie.

W czwartek media poinformowały, że wykonawca schodzi z budowy, zabiera też maszyny.

Rzeczniczka wyjaśniła, że trudno jej się odnieść do prasowych spekulacji. Zaznaczyła jednak, że drogowa dyrekcja jest przygotowana na różne scenariusze.

- Także na taki, że będziemy musieli wybrać nowego wykonawcę, który dokończy budowę drogi - przyznała Nelken.

Odcinek S5 Kaczkowo-Korzeńsko miał być gotowy w trzecim kwartale tego roku. Poinformowała również, że zaawansowanie drugiego kontraktu realizowanego przez Alpine dla GDDKiA, czyli budowa fragmentu drogi krajowej nr 16 o dł. 8,2 km, wynosi 93 proc.

Z trzeciego kontraktu, czyli budowy odcinka autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki wykonawca zrezygnował w maju br.

Postępowanie upadłościowe

W środę po południu zostało wszczęte postępowanie upadłościowe wobec Alpine Bau GmbH - drugiego co do wielkości austriackiego koncernu budowlanego.

Według stowarzyszeń ochrony kredytodawców zobowiązania Alpine wobec jego wierzycieli wynoszą obecnie 2,6 mld euro, a w wymiarze netto - czyli po odliczeniu aktywów - 1,9 mld euro. Alpine zatrudnia łącznie około 15 tys. ludzi - połowę z nich w Austrii, a połowę poza nią.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane