• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Gazprom znowu grozi Ukrainie

Gazprom znowu grozi Ukrainie
Foto: TVN24 Foto: Gazprom chce uregulowania należności

Gazprom znowu grozi ograniczeniem dostaw gazu na Ukrainę. - Tak dalej być nie może. Jeśli te kwestie nie zostaną rozstrzygnięte, 3 marca Gazprom ograniczy dostawy gazu na Ukrainę o 25 procent - ogłosił w rosyjskiej telewizji rzecznik koncernu Siergiej Kuprijanow.

Poinformował, że dokumenty dotyczące umów o płatnościach zostały wysłane na Ukrainę 14 lutego, jednak do tej pory nie zostały podpisane. Z podobnym ostrzeżeniem Gazprom wystąpił 11 lutego domagając się uregulowania zadłużenia w wysokości 1,5 miliarda dolarów.

Jednak wkrótce potem prezydent Władimir Putin po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką ogłosił, że oba kraje doszły do porozumienia w sprawie współpracy gazowej. Juszczenko zapowiedział wówczas, że Ukraina zacznie spłacać swoje zobowiązania 14 lutego.

Tak dalej być nie może. Jeśli te kwestie płatności nie zostaną rozstrzygnięte, 3 marca Gazprom ograniczy dostawy gazu na Ukrainę o 25 procent

Kurpijanowa, grozba

Wówczas wydawało się, że konflikt został zażegnany.

[PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

Ukraina bez gazu od środy?

Tymczasem we wtorek kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała, że Władimir Putin ostrzegł go, iż Gazprom może ograniczyć dostawy gazu na Ukrainę już od środy. "Prezydent Putin oświadczył, że dotychczasowe płatności są nieadekwatne do całego zadłużenia i nie wystarczają, by kontynuować dostawy na Ukrainę" - czytamy w komunikacie kancelarii.

Przez pośredników

Ukraina nie kupuje gazu bezpośrednio od Gazpromu. Pośrednikiem jest RosUkrEnergo (RUE), która nabywa paliwo dla Ukrainy w Turkmenistanie, Uzbekistanie oraz Kazachstanie i dostarcza je do granicy rosyjsko-ukraińskiej. Tam sprzedaje je UkrGazEnergo (UGE). Z kolei UGE dostarcza gaz odbiorcom przemysłowym i Naftohazowi Ukrainy. Ten ostatni zaopatruje zakłady ciepłownicze, a także odbiorców komunalnych i indywidualnych.

[POZNAJ KULISY HANDLU GAZEM NA UKRAINIE]

mwr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane