• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Gazprom zapłaci odszkodowanie Bułgarii

Gazprom zapłaci odszkodowanie Bułgarii
Foto: PAP/EPA Foto: Gazprom: wszelkie roszczenia kierujcie do Ukrainy

Gazprom jest gotów zapłacić Bułgarii odszkodowanie za gaz niedostarczony podczas sporu z Ukrainą - powiedział w czwartek wiceprezes rosyjskiego koncernu Aleksandr Miedwiediew w bułgarskiej telewizji publicznej. Nie bierze jednak na siebie odpowiedzialności za straty, jakie przemysł poniósł wskutek braku gazu. A te Bułgaria ocenia na blisko 100 mln euro.

Miedwiediew, który w piątek rozmawiał z premierem Bułgarii Sergejem Staniszewem powiedział, że chodzi o odszkodowanie za niedostarczone ilości gazu, przewidziane w umowie z bułgarską spółką Bułgargaz.

- Nie ma mowy o odpowiedzialności finansowej za inne straty poniesione przez Bułgarię podczas kryzysu - dodał jednak. Powiedział, że wszelkie roszczenia z tym związane należy kierować do Ukrainy, która zablokowała tranzytowe gazociągi.

Jako odszkodowanie Bułgaria otrzyma po preferencyjnych cenach te ilości gazu, o których mowa w porozumieniach, co będzie omawiane z władzami bułgarskimi - wyjaśnił Miedwiediew, nie podając jednak szczegółów.

Kilka milionów dolarów

Według mediów chodzi o obniżkę ceny o 8-9 proc., co równa się kilku milionom dolarów.

Miedwiediew zadeklarował, że Gazprom jest gotów inwestować w Bułgarii, w tym w zbiorniki, mające zabezpieczyć kraj przez sytuacjami kryzysowymi.

Gazprom według Miedwiediewa stracił na wojnie gazowej ponad 2 mld dolarów.

Minister gospodarki i energetyki Bułgarii Petyr Dymitrow poinformował w parlamencie, że dane o bezpośrednich stratach przemysłu wskazują, że wynoszą one 196,9 mln lewów (99,85 mln euro).

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane