• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Gazprom zakręci kurek Ukrainie?

Gazprom zakręci kurek Ukrainie?
Foto: TVN24 Foto: Czy UE będzie musiała szukać awaryjnych rozwiązań?

Gazprom nie będzie dostarczać Ukrainie gazu bez podpisania nowych kontraktów, ale liczy, że problem ukraińskich należności za gaz zostanie rozwiązany przed końcem roku - zakomunikował rzecznik gazowego giganta Siergiej Kuprijanow.

Kuprijanow podkreślił, że bez zawarcia nowych umów nie będzie eksportu gazu. - Jest jeszcze dość czasu, by się porozumieć - apelował.

Prezydent chce egzekucji

W czwartek prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew polecił szefowi Gazpromu wyegzekwowanie od Ukrainy 2,4 miliarda dolarów długu za dostawy gazu. - Proszę o raport, gdzie są pieniądze - publicznie pytał prezydent prezesa Aleksieja Millera.

- Nie dostrzegamy żadnego postępu w stosunkach ze stroną ukraińską. Nie mamy pewności, że zobaczymy te pieniądze - odpowiedział Miller. Wtedy następca Władimira Putina argumentował, że należy użyć wszelkich środków perswazji, które są możliwe do odzyskania należności.

Problemy na linii Moskwa-Kijów dotyczące gazu ciągną się od lat. Już w przeszłości dochodziło do przykręcania kurka z gazem. Miało to miejsce między innymi w 2006 roku. Incydeny takie mają reperkusje międzynarodowe: przez Ukrainę przebiega duża cześc tranzytu rosyjskiego gazy do Europy Zachodnie, w tym do Polski. Wstrzymanie dostaw na Ukrainę powoduje z reguły zmniejszenie tranzytu.

jak/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane