• rozwiń

Temat: Ukraina

Gazprom przykręci kurek 3 czerwca. Chyba, że Kijów zapłaci

Ultimatum gazowe Odtwórz: Ultimatum gazowe
Ultimatum gazowe "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

3 czerwca o godz. 10:00 Gazprom ograniczy przesyłanie niebieskiego surowca na Ukrainę, jeśli do 2 czerwca Kijów nie zapłaci pierwszej części zaległości, czyli 2 mld dolarów - podaje rosyjska agencja informacyjna ITAR-TASS.

Agencja ITAR-TASS podaje, że łączny gazowy dług Ukrainy wyniesie w czerwcu 5,2 mld dolarów. - Ukraina ma czas do 2 czerwca, aby przelać zaległe pieniądze za dostarczony surowiec. W innym przypadku 3 czerwca o godz. 10:00 Gazprom przestanie dostarczać gaz do tego kraju w obecnej ilości - powiedział Aleksiej Miller, prezes Gazpromu. Gazprom dostarczył w maju na Ukrainę 3,5 mld metrów sześciennych gazu. - Ukraiński dług przekroczy 5 mld dolarów 7 czerwca. Ukrainie pozostało bardzo mało czasu - twierdzi Miller.

Ultimatum po terminie

W tym tygodniu prezydent Władimir Putin postawił władzom Ukrainy ultimatum, w którym zagroził, że dostawy gazu zostaną przerwane, jeżeli Kijów nie zapłaci 2 mld dolarów do północy w czwartek. Ten termin minął dziś w nocy.Prezydent Rosji stwierdził wówczas również, że gdyby strona ukraińska zapłaciła część zaległości, to mogłaby liczyć na obniżki cen surowca, tak aby mogła łatwiej spłacić wszystkie należności.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane