• rozwiń
  • WIG20 2236.22 -0.56%
  • WIG30 2533.35 -0.62%
  • WIG 58934.00 -0.35%
  • sWIG80 11587.61 -0.03%
  • mWIG40 3764.83 -0.41%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:14

Dostosuj

Gazprom odrzuca propozycję Tuska

Gazprom odrzuca propozycję Tuska
Foto: TVN24 Foto: Rosjanie nie pozostawiają złudzeń: nie ma alternatywy dla Nord Streamu

Nie ma alternatywy dla Gazociągu Północnego - wynika z oświadczenia rzecznika Gazpromu Siergieja Kuprijanowa. Według niego budowa gazociągu Amber nigdy nie była przez Rosjan poważnie brana pod uwagę.

- O żadnej alternatywie wobec magistrali Nord Stream nie ma mowy. Projekt ten będzie realizowany - podkreślił Kuprijanow. - Rezygnacja z budowy Nord Stream nie wchodzi w grę. Projekt ten jest uzasadniony - zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Jest to przedsięwzięcie nie tylko rosyjsko-niemieckie, lecz ogólnoeuropejskie - powiedział rzecznik Gazpromu w rozmowie z radiem Echo Moskwy.

To odpowiedź na piątkową propozycję Donalda Tuska. Polski premier podczas wizyty w Moskwie apelował do Rosjan o ułożenie lądowego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę zamiast morskiego Nord Stream.

Bez "ryzyka tranzytowego"
- Wszystkie projekty staramy się prowadzić w taki sposób, by do minimum ograniczyć ryzyko tranzytowe. Dlatego trwa realizacja projektu Nord Stream, a w ostatnich tygodniach podjęto ważne decyzje dotyczące gazociągu South Stream - tłumaczył Kuprijanow. Zastrzegał przy tym, że Gazprom "dyplomatycznie mówi nie o gazociągach omijających, ale o dodatkowych drogach dostaw paliwa do Europy".

Rezygnacja z budowy Nord Stream nie wchodzi w grę

amber niet!

South Stream, o którym wspomniał rzecznik Gazpromu to rura, którą gazowy gigant zamierza zbudować razem z partnerami z Włoch, Bułgarii i Serbii. Magistralą tą gaz z Rosji i Azji Środkowej przez Morze Czarne i Bałkany ma popłynąć do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy. - Aktywnie realizujemy strategię mającą zagwarantować dywersyfikację, o której tak wiele mówi się w Europie - oświadczył Kuprijanow.

prm/pul

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane