• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Gazprom i Nowatek łączą siły

Gazprom i Nowatek łączą siły
Foto: Gazprom Foto: Razem będzie lepiej?

Gazprom, kontrolowany przez państwo gigant gazowy, i Nowatek, największy niepaństwowy producent gazu w Rosji, w czwartek zawarły porozumienie o powołaniu do życia joint venture, które zajmie się wytwarzaniem gazu skroplonego (LNG) na Półwyspie Jamalskim.

Stosowna umowa została podpisana w Petersburgu w obecności prezesów obu koncernów - Aleksieja Millera i Leonida Michelsona. Jej szczegółów nie podano do wiadomości publicznej.

Wiadomo jednak, że w końcu grudnia Gazprom zapowiedział, że w styczniu utworzy z Nowatekiem spółkę do eksploatacji złóż tambejskich, na Jamale. Gazprom podał, że otrzyma w niej 75 proc. udziałów. Pozostałe 25 proc. przypadnie Nowatekowi.

Ogromne zasoby

Zasoby pól tambejskich szacowane są na ponad 1,5 bln metrów sześciennych gazu. Zdaniem ekspertów mogą zapewnić produkcję 20 mln ton LNG rocznie.

Miller oświadczył, że priorytetowym rynkiem joint venture Gazpromu i Nowateku będą kraje Azji i regionu Oceanu Spokojnego.

Błyskawiczne tempo rozwoju

Nowatek powstał w 1994 roku. Zajmuje się poszukiwaniem, wydobyciem i przetwórstwem gazu ziemnego oraz ciekłych węglowodorów. Wszystkie złoża koncernu znajdują się na terytorium Jamało-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, na Syberii Zachodniej.

Największymi udziałowcami Nowateku są dwaj rosyjscy biznesmeni - Michelson (około 27 proc.) i Giennadij Timczenko (ponad 23 proc.). Ten drugi uchodzi za przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina. Akcje Nowateku nabył w 2008 roku. Od tego momentu - jak odnotowują media w Rosji - koncern zaczął się rozwijać w błyskawicznym tempie. Inni znaczący akcjonariusze to francuski Total (12 proc.) i Gazprom (10 proc.).

Nowatek jako jedyny niezależny producent gazu uzyskał zgodę na eksport surowca. Przejął też od koncernów Mieżregiongaz (kontrolowanego przez Gazprom) i Itera kilka atrakcyjnych kontraktów na dostawy gazowego paliwa dla odbiorców przemysłowych.

Inwestycja w LNG

Głównym projektem Nowateku jest Jamał LNG. Koncern jest właścicielem licencji na złoże Jużno-Tambejskie, którego zapasy szacowane są na 1,26 bln metrów sześc. gazu i 51,6 mln ton kondensatu. Projekt zakłada wybudowanie fabryki LNG o mocy 15,5 mln ton rocznie. Pierwsza część zakładów ma być uruchomiona w 2016 roku.

Wartość całego przedsięwzięcia oceniana jest na 20 mld USD. Do udziału w jego realizacji Nowatek chce zaprosić dwóch-trzech partnerów zagranicznych.

Zainteresowanie współpracą z Nowatekiem w wydobyciu i skraplaniu gazu na Jamale deklaruje m.in. Katar, największy producent i eksporter gazu LNG na świecie, a zarazem jeden z kluczowych konkurentów Rosji na światowym rynku gazowym. Od 2014 roku Katar ma dostarczać LNG również do Polski (przez gazoport w Świnoujściu).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane