• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Gazprom i BASF ubijają interes. Pomimo sankcji

Gazprom i BASF ubijają interes. Pomimo sankcji
Foto: gazprom-neft.com Foto: Umowa między Gazpromem a BASF jest ważna dla krajobrazu energetyki w Europie Środkowej

Prezesi dwóch gigantów Gazpromu i BASF-u spotkali się w Niemczech, aby pomimo obowiązujących sankcji dobić interesu i wymienić się aktywami. Umowa ma być zawarta do końca tego roku.

W ramach umowy rosyjski Gazprom zostanie wyłącznym właścicielem niemieckiej firmy gazowniczej Wingas. Resztę akcji przejmie właśnie od chemicznego koncernu BASF. Niemiecka firma w zamian otrzyma udziały w złożach gazu na Syberii.

Ważna umowa

W czasie spotkania w niemieckim Ludwigshafen uzgodniono, że rosyjski koncern przejmie od BASF 50 proc. akcji Wingas, który już dotąd w połowie należał do Gazpromu. To ważna umowa dla krajobrazu energetyki w Europie Środkowej, bo Wingas jest właścicielem jednej z największej sieci gazociągów w Niemczech, a rozwój zawdzięcza dostawom tranzytowym gazu rurociągiem jamalskim przez Polskę.

Co więcej Gazprom przejmie też kontrolę nad lądowymi rurociągami odchodzącymi z gazociągu Nord Stream, którym przez Bałtyk dostarczany jest rosyjski gaz do Niemiec. Rosyjska spółka otrzyma też od BASF resztę udziałów w firmach handlujących gazem. Chodzi o Wintershall Erdgas Handelshaus (WIEH) z Niemiec i Wintershall Erdgas Handelshaus Zug (WIEE) ze Szwajcarii.

Aktywa za surowce

Umowa zawiera też zapis, w którym czytamy, że Gazprom będzie posiadał również udziały w koncernie Wintershall Noordzee B.V., który wydobywa gaz i ropę naftową na wodach w pobliżu Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Co z tego wszystkiego ma BASF? Otrzyma 25 proc. plus jedną akcję w dwóch projektach Gazpromu. Chodzi o inwestycje w pole gazowe Urengoy na Syberii. Będzie miał też prawo do zwiększenia udziałów do 50 proc. Według analityków złoża zawierają 274 mld metrów sześciennych gazu. Ich wydobycie ma rozpocząć się w 2016 roku.

W związku z konfliktem na Ukrainie UE nałożyła na Rosję sankcje gospodarcze obejmujące ograniczenia w dostępie do kapitału, zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle naftowym, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane