• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Gazprom dybie na Europolgaz

Gazprom dybie na Europolgaz
Foto: TVN24 Foto: Prezes Głogowski zapowiada obronę polskich interesów narodowych

Gazprom chce przejąć Europolgaz, spółkę zarządzającą polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego - uważa Krzysztof Głogowski prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

- Gazprom, członek rady nadzorczej Europolgazu, od roku lub dłużej realizuje swój plan związany ze spółką i dąży do tego, by ją zdominować lub przejąć - mówi prezes Głogowski.

- Myślę, że jest to jeden z elementów, być może nie najważniejszy, strategii rozwoju Gazpromu i Gazprom Exportu w tej części Europy - podkreślił.

Udziałowcami Europolgazu są rosyjski Gazprom i PGNiG - obie firmy mają po 48 proc. akcji. 4 proc. udziałów należy do Gas-Tradingu - spółki Gazpromu, PGNiG i polskiego Bartimpeksu.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Nadzorczej Europolgazu strony zamierzały przedyskutować sytuację związaną ze sporem wokół statutu spółki oraz wysokości taryf za przesył gazu. Jak wyjaśnili polscy członkowie RN spółki, do porozumienia nie doszło.

Głogowski dodał, że taka ocena sytuacji nie oznacza wcale, że strona polska jest całkowicie bezradna.

- Nie jesteśmy bezradni, mamy za sobą w wielu punktach głos Gas-Tradingu, ale nie zawahamy się przed każdym nawet radykalnym krokiem, jeśli dojdziemy do wniosku, że bezpieczeństwo Europologazu - czytaj bezpieczeństwo naszych interesów w tej spółce - jest zachwiane albo zagrożone - powiedział Głogowski.

Prezes przyznał, że PGNIG nie wyklucza "kroków prawnych".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane