• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Energetyka

Gazoport, łupki i rozbudowana sieć. "Polska może być wzorem dla Unii"

Tusk: Stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest integracja albo rozpad Unii Odtwórz: Tusk: Stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest integracja albo rozpad Unii
Foto: TVN 24 | Video: tvn24 Foto: Donald Tusk | Video: Tusk: Stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest integracja albo rozpad Unii

- Polska może być przykładem, jak powinna wyglądać unia energetyczna w Europie - mówił Donald Tusk podczas zwiedzania magazynu gazu w Husowie k. Łańcuta. Jak tłumaczył gwarantem niezależności jest "równomierne inwestowanie we wszystkie segmenty gazowej infrastruktury".

- Dzięki tego typu inwestycjom jak tu w Husowie, nasze możliwości magazynowania gazu sprawiają, że trudniej nas zaszantażować przerwaniem jego dostaw - mówił. - W ostatnich latach Polska wykorzystała ten moment krytyczny sprzed sześciu lat, gdy Europa została dotknięta gazowym kryzysem także wynikającym z konfliktu Rosja-Ukraina - wyjaśnił.

- Polska może być przykładem, jak powinna wyglądać postulowana przez nas unia energetyczna w Europie - tłumaczył premier. - Jeśli przekonamy UE by potraktowała kontynent, tak jak my potraktowaliśmy Polskę, to mielibyśmy prawdziwie niezależną politykę energetyczną - powiedział. - Równomiernie inwestujemy we wszystkie segmenty gazowej infrastruktury, dzięki której będziemy mieli rożne źródła energii - dodał. Wymienił w tym miejscu inwestycje w połączenia transgraniczne, gazoport w Świnoujściu i poszukiwania gazu łupkowego.

 

Polska może dzisiaj (...) być przykładem, jak powinna wyglądać postulowana przez nas unia energetyczna w Europie

premier Donald Tusk

- Możemy do Polski przywieźć każdego polityka europejskiego i pokazać, że (...) serio traktujemy kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Naprawdę inwestujemy miliardy złotych i naprawdę u nas powstaje najnowocześniejsza infrastruktura gazowa i przesyłowa. To daje nam więcej argumentów w czasie tej europejskiej debaty na temat unii energetycznej – zauważył.

Premier odniósł się także do nadchodzącego terminu wyboru między ZUS a OFE. - Wybieram ZUS, mam do niego dużo większe zaufanie - powiedział. - Wolę swoją składkę w całości odkładać na konto z państwowymi gwarancjami, które nie jest poddane ryzykom związanym z grą na rynku kapitałowym - wyjaśnił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane