• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Gazoport już z kamieniem węgielnym

Gazoport już z kamieniem węgielnym
Foto: RVN CNBC Foto: Donald Tusk w Świnoujściu

- Jesteśmy w miejscu które przejdzie do historii najbardziej ambitnych marzeń, jakie Polacy mieli w ostatnich latach - mówił Donald Tusk stojąc na piaszczystym placu niedaleko plaży w Świnoujściu. Premier symbolicznie rozpoczął budowę tamtejszego gazoportu, wmurowując kamień węgielny pod tę inwestycję.

- Kładąc ten kamień damy znak, że jesteśmy w środku tej inwestycji. Gazoport to zaledwie element całego ciągu przedsięwzięć - gospodarczych, inwestycyjnych, finansowych, politycznych - które mają złożyć się na bezpieczeństwo energetyczne Polaków, i bezpieczeństwo energetyczne całej Europy - stwierdził Donald Tusk.

Jak przypomniał od połowy lat dziewięćdziesiątych dyskutowano w Polsce o możliwości powstania gazoportu. - Trzeba było przeciąć nie jeden, a kilka węzłów gordyjskich - zauważył. Jak dodał, nie była to inwestycja, która od początku budziłaby poklask. - To są miliardy złotych, które trzeba wydać myśląc o przyszłości - podkreślił premier.

Jak przypomniał, tylko w samym gazoporcie trzeba zainwestować 3 miliardy złotych, a dzieje się to w czasach, gdy - jak zauważył - "wszyscy na świecie szukają każdego grosza".

Szef rządu tłumaczył jednak, że inwestycja da Polsce niezależność energetyczną. - Nawet 1/3 gazowych polskich Polski może być wypełniona dzięki tej inwestycji. To prawdziwa dywersyfikacja - podkreślił. Jak dodał, za tym słowem kryje się bezpieczeństwo i prawdziwa niezależność od jednego do tej pory głównego źródła dostaw gazu.

- Mając na uwadze nasze złoża gazu, wieloletni kontrakt rosyjski, wieloletni kontrakt z Katarem i infrastrukturę pod ten kontrakt, inwestycje w gazociągi i interkonektory i na końcu coraz bardziej intensywne poszukiwania już z bardzo obiecującymi owocami gazu łupkowego, to każe nam wierzyć, że w perspektywie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat Polska będzie nie mocarstwem gazowym, ale krajem bezpiecznym, jeśli chodzi o gaz i zdolnym do handlu gazem wtedy, kiedy pojawią się nadwyżki - powiedział premier w Świnoujściu.

Świnoujski gazoport ma mieć początkowo zdolność przeładunkową 5 mld m sześc. gazu rocznie, czyli ok. 1/3 obecnego zużycia gazu w Polsce. Po wybudowaniu kolejnego zbiornika zdolność przeładunkowa wzrośnie do 7,7 mld m sześc. LNG.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane