• rozwiń
  • WIG20 2240.25 +0.21%
  • WIG30 2536.81 +0.19%
  • WIG 58888.52 +0.12%
  • sWIG80 11609.65 +0.32%
  • mWIG40 3745.78 -0.35%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:55

Dostosuj

"Gazociągów Rosji nie oddamy"

"Gazociągów Rosji nie oddamy"
Foto: TVN24 Foto: Gazprom miałby apetyt na ukraińskie gazociągi

Ukraina nie ma zamiaru przekazywać Rosji kontroli nad swoimi gazociągami - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko. Powołanie wspólnej firmy do zarządzania ukraińskimi gazociągami zaproponował w kwietniu premier Rosji Władimir Putin.

-

W ramach kontaktów między odpowiedzialnymi resortami Ukrainy i Rosji prowadzona jest dyskusja o maksymalnie efektywnym wykorzystaniu ukraińskiego systemu przesyłania gazu, którego nikt nie ma zamiaru nikomu przekazywać. Żadnych konkretnych ustaleń w tej sprawie nie ma - powiedział Hryszczenko, odpowiadając na pytania deputowanych Rady Najwyższej.

Dyskusję o przekazaniu Rosjanom kontroli nad ukraińskimi gazociągami wywołała propozycja połączenia rosyjskiego giganta gazowego Gazprom z ukraińską państwową spółką paliwową Naftohaz. Padła ona z ust premiera Rosji Władimira Putina pod koniec kwietnia.

Ukraińcy odebrali tę ofertę z wyraźnym zdziwieniem, po czym prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w ub. tygodniu, że nie pozwoli, by Gazprom przejął kontrolę nad siecią gazociągów w jego kraju.

Tuż po dojściu do władzy w lutym br. Janukowycz deklarował gotowość podjęcia rozmów na temat utworzenia trójstronnego konsorcjum, które przejęłoby kontrolę nad systemem przesyłu gazu Ukrainy. W konsorcjum tym, prócz Ukrainy, miałaby uczestniczyć nie tylko Rosja, ale i UE.

Ukraiński system przesyłania gazu tłoczy do odbiorców w krajach Unii Europejskiej 80 proc. rosyjskiego surowca. Jego stan nie jest jednak zadowalający i wymaga on gruntownej modernizacji.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane