• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Gazociąg w Serbii wyrazem poparcia Rosji

Gazociąg w Serbii wyrazem poparcia Rosji
Foto: TVN24.pl Foto: Gazpom i Eni zbudują South Stream

- Do projektu budowy odnogi gazociągu South Stream w Serbii pchnęła Rosję solidarność z Belgradem w sprawie Kosowa - powiedział w Belgradzie główny kandydat na prezydenta Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Serbski koncern gazowy Srbijagas i rosyjski Gazprom podpisały porozumienie o współpracy przy budowie serbskiej odnogi gazociągu South Stream, który rosyjski monopolista zamierza zbudować razem z partnerami z Włoch i Bułgarii. Podpisanie nastąpiło przy okazji wizyty Miedwiediewa w Serbii.

Porozumienie jest wyrazem naszego moralnego, materialnego i gospodarczego poparcia dla kraju, który jest w bardzo trudnym położeniu.

Miedwiediew, SOuth Stream

- Porozumienie jest wyrazem naszego moralnego, materialnego i gospodarczego poparcia dla kraju, który jest w bardzo trudnym położeniu. Kraju, którego integralność została, niestety, z woli pewnej liczby innych państw, postawiona pod znakiem zapytania - powiedział Miedwiediew. Rosyjski wicepremier powtórzył, że Rosja odrzuca niepodległość Kosowa, i uważa ją za naruszenie "istniejących zasad".

Magistralą South Stream gaz z Rosji i Azji Środkowej ma płynąć do Europy Południowej i Środkowej z ominięciem Ukrainy. Wartość inwestycji na serbskim terytorium ma wynieść co najmniej 1,1 mld euro.

Gazociąg, który Gazprom chce ułożyć z włoskim koncernem Eni, ma być oddany do eksploatacji w 2013 roku i kosztować 10 mld euro.

mwr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane