• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Gazociąg Północny zablokuje nasze porty?

Gazociąg Północny zablokuje nasze porty?
Foto: TVN24 Foto: Nord Stream zablokuje nasze porty?

Gazociąg Północny zablokuje rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu - ostrzega "Gazeta Wyborcza". Takie wnioski płyną z dokumentu określającego stanowisko naszych władz w sprawie projektu rosyjsko-niemieckiej rury, do którego dotarł dziennik.

Jak pisze "GW", w poniedziałek szef Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia przekazał władzom Danii polskie stanowisko do raportu o wpływie gazociągu Nord Stream na środowisko Morza Bałtyckiego. Decydujący głos w sprawie inwestycji mają Rosja, Finlandia, Szwecja, Dania i Niemcy, bo rura przetnie wody, na których obowiązują prawa tych państw. Dlatego mają one status tzw. państw pochodzenia. Polska może tylko zgłaszać tym państwom swoje uwagi. A ma ich całkiem sporo.

Jednak z najpoważniejszych wątpliwości dotyczy naszych portów. Jak zaznacza "GW", proponowana trasa gazociągu przecina tor wodny do portów w Szczecinie i Świnoujściu, a ponieważ rura ma być ułożona wprost na dnie morza, uniemożliwi to bezpieczne wpływanie do portów statkom o takim zanurzeniu jak obecnie. Zablokuje to również rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz zwiększy ryzyko awarii.

Polska zwracała na to uwagę od 2007 r., ale konsorcjum budujące gazociąg nie uwzględniło naszych uwag - przypomina "GW". Tymczasem dla pozostałych miejsc na Bałtyku, np. w pobliżu Gotlandii, gdzie gazociąg krzyżuje się z trasami żeglugowymi, zaprojektowano odpowiednie zabezpieczenia.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane