• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Gazociąg Północny krępują bomby i biurokracja"

"Gazociąg Północny krępują bomby i biurokracja"
Foto: TVN24 Foto: Termin oddania gazociągu przesunięty o rok

Inwestorzy Gazociągu Północnego nie dają za wygraną. - Dostawy rozpoczną się zapewne nieco później niż planowano - w 2012, a nie w 2011 roku - powiedział agencji dpa przedstawiciel niemieckiej filii Gazpromu - Gazprom Germania GmbH - Andreas Hieckmann.

Według Hieckmanna powodem jest m.in. konieczność usuwania amunicji zalegającej na dnie Bałtyku, a także "obciążona politycznie procedura uzyskiwania zezwoleń". Podobne powody zostały podawane przy wcześniejszych informacjach o opóźnieniu oddania gazociągu do użytku.

Gazociąg Północny to dwie nitki rurociągu, biegnące po dnie Bałtyku i łączące przez Rosję i Niemcy, budowane przez spółkę Nord Stream, w której udziały mają Gazprom (51 proc.), BASF Wintershall (20 proc.), E.ON (20 proc.) oraz holenderska Gasunie (9 proc.). Przepustowość mierzącego w sumie 1200 km rurociągu ma wynosić 55 mld m3 gazu rocznie.

Polska sprzeciwia się rurze

Instalacja omija Polskę i republiki bałtyckie. Polska wraz z kilkoma innymi krajami sprzeciwia się jego budowie, argumentując to zbyt wysoką i ciągle rosnącą ceną budowy oraz zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Argumenty te przekonały polityków w Brukseli, którzy patrzą na projekt z coraz większym sceptycyzmem. Na początku lipca krytyczny raport o wpływie Gazociągu na środowisko Bałtyku przyjął zdecydowaną większością głosów Parlament Europejski. Może to stanowić nie lada problem dla Gazpromu i jego partnerów. Szacują oni, że wydatki szacowane na prawie prawie 7,5 mld euro skredytuje w dużej części Europejski Bank Inwestycyjny - głównej instytucji finansowej Unii Europejskiej.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane