• rozwiń

Gaz-System wziął 410 mln zł kredytu na budowę gazociągu przesyłowego

Gaz-System wziął 410 mln zł kredytu na budowę gazociągu przesyłowego
Foto: polskielng.pl Foto: Gaz-System finansuje m.in. budowę terminala LNG w Świnoujściu

Operator systemu przesyłowego gazu, spółka Gaz-System, podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę na finansowanie projektowanego gazociągu przesyłowego Lwówek-Odolanów. Maksymalna wysokość kredytu, którego udzieli EBI, wynosi 410 mln zł.

Jak poinformował we wtorek Gaz-System, na mocy umowy z EBI, maksymalny czas spłaty kredytu to 20 lat, a spółka ma 22 miesiące na skorzystanie z niego. Gazociąg Lwówek-Odolanów będzie miał średnicę 1000 mm oraz długość ok. 170 km. Ma zostać ukończony do 2017 r. Szacunkowa wartość całego projektu wynosi prawie 850 mln zł, na etap projektowania Gaz-System zdobył dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wzmocnienie bezpieczeństwa

Jak podkreśliła spółka, gazociąg jest istotnym elementem wzmocnienia bezpieczeństwa, niezawodności i elastyczności pracy systemu przesyłu gazu w Polsce i krajach sąsiednich, szczególnie w kontekście planowanego środkowoeuropejskiego gazowego korytarza północ-południe, który ma połączyć terminale LNG w Świnoujściu i Chorwacji.

Gazociąg ma zapewnić możliwość przesłania zwiększonych ilości gazu w kraju, między innymi z terminalu LNG w Świnoujściu poprzez polski system przesyłowy do granicy z Czechami, Słowacją i Ukrainą. W październiku 2013 r. KE przyznała tej inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym".

Dotychczas EBI udzielił Gaz-Systemowi na finansowanie strategicznych inwestycji kredytów na łączną kwotę 900 mln zł.

Zwiększyć niezawodność przesyłu gazu

Jak podkreślił Laszlo Baranyay, wiceprezes banku odpowiedzialny za operacje w Polsce - celem EBI jest m.in. promowanie bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw energii, a finansowany projekt Gaz-Systemu przyczyni się do zwiększenia zdolności i niezawodności polskiego systemu przesyłu gazu.

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam zauważył z kolei, że to kolejny kredyt inwestycyjny od EBI na realizację inwestycji kluczowych nie tylko z perspektywy spółki czy kraju, lecz i europejskiego systemu gazociągów. "EBI wspiera tym samym nasze wspólne dążenia do bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej w oparciu o zasady solidarności i wspólnoty interesów gospodarczych” – ocenił Chadam.

Gaz-System jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Spółka finansuje m.in. budowę terminala LNG w Świnoujściu. W planie inwestycyjnym na lata 2014-2023 Gaz-System ma budowę w sumie około 2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski, a także połączeń z Litwą, Słowacją i Czechami

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane