• rozwiń

Gaz i olej napędowy z Białorusi?

Możliwość realizacji drugiej nitki gazociągu Jamał II i przesył oleju opałowego z Białorusi do Polski - to tematy rozmów, które prowadzili w Mińsku polscy biznesmeni pod przewodnictwem wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Wicepremier, minister gospodarki składa w poniedziałek wizytę gospodarczą na Białorusi. To wizyta szczególna, bo pierwszy raz od sześciu lat polski polityk wysokiego szczebla stanął na białoruskiej ziemi. W Mińsku Pawlak odbył rozmowy plenarne z udziałem grup tematycznych: energetycznej, finansowej, rolniczej i biznesowej. Spotkał się m.in. z premierem Białorusi Siarhiejem Sidorskim oraz wicepremierem Andriejem Kabiakouem.

Będzie druga nitka Jamału?

Po obradach Pawlak ocenił, że najbardziej interesującym tematem dotyczącym współpracy w sektorze gazowym jest "możliwość realizacji drugiej nitki Jamału".

Powiedział, że strona białoruska rozmawiała na ten temat z Rosją. - My też mamy sygnały ze strony rosyjskiej, że sprawa Jamału II staje się bardziej aktualna i biorąc pod uwagę obecne realia, może to być projekt, który z punktu widzenia technicznego i finansowego może być zrealizowany najszybciej - podkreślił. Powiedział, że jest już przygotowany teren pod inwestycję oraz infrastruktura towarzysząca i "w zasadzie pozostaje wybudowanie samego rurociągu".

Pawlak zaznaczył, że z początkowych wypowiedzi Rosjan wynikało, że chcą oni najpierw zbudować Gazociąg Północny i Południowy, a dopiero potem ewentualnie Jamał II. - Obecnie wydaje się, że Jamał II może być zrealizowany szybciej, ponieważ jest tańszy i łatwiejszy do zrealizowania - powiedział.

Jamał II (druga nitka jamalskiej rury) ma przebiegać z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Gazociąg Północny (Nord Stream) to dwie nitki rurociągu, który przez Bałtyk połączy Rosję i Niemcy.

Olej ze wschodu

Pawlak poinformował, że omawiany był projekt dotyczący możliwości zakupu oleju napędowego. - Polska importuje duże jego ilości i to może być okazją do zakupu po dobrej cenie, przez którąś z naszych grup - Orlen lub Lotos - wyjaśnił. Poinformował, że w tym projekcie partnerem po stronie białoruskiej są firmy państwowe, a po stronie polskiej Operator Logistyczny Paliw Płynnych.

OLPP to największa na polskim rynku firma oferującą usługi magazynowania zapasów i rezerw produktów ropopochodnych. OLPP planuje pod koniec 2009 roku zbudować rurociąg produktowy z Białorusi, którym do bazy paliwowej w Małaszewiczach mógłby płynąć olej napędowy. Rurociąg miałby zdolność przesyłową rzędu 2 mln ton rocznie.

Powrót na Białoruś

Tematem rozmów było też rozszerzenie dostępu polskich wyrobów spożywczych do białoruskiego rynku. Był on ograniczony wprowadzonym w marcu 2007 roku zakazem importu mięsa i produktów mięsnych, jak również wysokimi cłami. W marcu zeszłego roku strona białoruska wznowiła częściowo, na zasadach przyjętych w relacjach z Federacją Rosyjską, import mięsa z polskich zakładów dopuszczonych do eksportu na rynek rosyjski.

Pomimo tego, według ocen Ministerstwa Gospodarki w 2008 roku polski eksport na Białoruś wzrósł o 43 proc. i wyniósł 1,6 mld dol, a import o 15 proc. osiągając 1,3 mld dol.

Na Białorusi działa około 420 spółek produkcyjno-handlowych z udziałem polskiego kapitału. Od 2002 roku łącznie polskie firmy zainwestowały około 200 mln. dolarów i są to głównie inwestycje firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy z polskim kapitałem zakładane są głównie w Mińsku, Brześciu i w Grodnie.

Biznesowa śmietanka wicepremiera

W 2008 roku polski eksport na Białoruś wzrósł o 43 proc. i wyniósł 1,6 mld dol, a import o 15 proc. osiągając 1,3 mld dol.

pawlak na białorusi

Waldemarowi Pawlakowi w wyprawie na Białoruś towarzyszy liczna grupa przedstawicieli firm i organizacji samorządowych zainteresowanych realizacją konkretnych projektów na rynku białoruskim. Wśród nich m.in.: prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Paweł Wojciechowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski, wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych Beata Jarosz, prezes zarządu PKO BP Jerzy Pruski, wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Grudziński, wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba, prezes PERN Robert Soszyński, prezes LOT Dariusz Nowak oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Michał Chyczewski.

mkg/bgr//sk ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane