• rozwiń
  • WIG20 2322.40 +2.01%
  • WIG30 2665.49 +1.92%
  • WIG 59892.08 +1.76%
  • sWIG80 11659.93 +0.84%
  • mWIG40 4063.26 +1.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:59

Dostosuj

Gargas odwołana za film o Jaruzelskim

Gargas odwołana za film o Jaruzelskim
Foto: TVN24 Foto: Odwołana za film o Jaruzelskim

Anita Gargas została odwołana z funkcji wiceszefa telewizyjnej Jedynki za emisję filmu dokumentalnego o Wojciechu Jaruzelskim. Pozostanie jednak w TVP przy realizowaniu programu "Misja Specjalna".

Informacje o tym, że Gargas ma zostać odwołana, pojawiły się po tym, jak 1 lutego Jedynka wyemitowała film dokumentalny "Towarzysz generał" autorstwa Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna.

Według nieoficjalnych informacji za odwołaniem Gargas głosował Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch (kojarzeni z Lewicą), a przeciwko - Przemysław Tejkowski (z rekomendacji PiS). Romuald Orzeł - prezes - nie był obecny na posiedzeniu.

Umowa była taka, że jeśli nie będzie odwołania Gargas, to odwołamy Tejkowskiego. Winny poniósł konsekwencje.

związana z lewicą osoba w kierownictwie TVP

SLD: skrajnie jednostronny film

Oburzony Sojusz Lewicy Demokratycznej uznał wówczas, że film ten jest skrajnie jednostronny i znacząco odbiega od standardów, jakimi powinna się kierować telewizja publiczna.

Partia zarzucała, że film jest skonstruowany pod z góry założoną tezę, że Wojciech Jaruzelski, a także formacja polityczna, w której funkcjonował, służyła głównie interesom Związku Radzieckiego, wbrew interesom Polaków i państwa polskiego.

Satysfakcja na lewicy

Sojusz domagał się, aby Rada Nadzorcza TVP wyciągnęła konsekwencje wobec odpowiedzialnych za emisję dokumentu. "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że Lewica domaga się w tej sytuacji dymisji wicedyrektor TVP1 Anity Gargas. W przeciwnym razie - według gazety - telewizyjny koalicjant miałby dążyć do dymisji rekomendowanego przez PiS członka zarządu TVP Przemysława Tejkowskiego.

Związane z lewicą osoby w kierownictwie TVP przyznały w piątek, że odwołanie Gargas jest "satysfakcjonujące".

- Umowa była taka, że jeśli nie będzie odwołania Gargas, to odwołamy Tejkowskiego. Winny poniósł konsekwencje - powiedziało źródło.

Naruszenie praw autorskich?

Jeszcze przed emisją filmu jej wstrzymania domagały się Maria Zmarz-Koczanowicz i Teresa Torańska - autorki innego filmu o Jaruzelskim - "Noc z generałem".

- Autorzy filmu wycięli ujęcia z naszego filmu, wmontowali je w swój i opatrzyli własnym komentarzem niezgodnym z kontekstem, w jakim te ujęcia były przez nas filmowane, a w napisach umieścili nasze nazwiska, co sugeruje, że mieli na to naszą zgodę - napisały autorki w piśmie skierowanym do zarządu TVP oraz do wiadomości Rad: Nadzorczej i Programowej.

Torańska powiedziała, że TVP w żaden sposób nie zareagowała na list. Dlatego Torańska i Zmarz-Koczanowicz przygotowują pozew przeciwko TVP. Autorki będą się przed sądem domagały usunięcia z filmu "Towarzysz generał" fragmentów ich filmu "Noc z generałem" oraz odszkodowania za naruszenie praw autorskich.

sm//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane