• rozwiń

Gajcy i Baczyński na rewersach

Gajcy i Baczyński na rewersach
Foto: TVN CNBC Biznes, www.nbp.gov.pl Foto: Poeci na monetach

NBP wprowadza do obiegu trzy nowe monety upamiętniające 65. rocznicę Powstania Warszawskiego. Jako pierwsza, w środę, ukaże się okolicznościowa dwuzłotówka. Potem dziesięciozłotówki z wizerunkami poetów, którzy walczyli i zginęli w powstaniu - Tadeusza Gajcego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Specjalna dwuzłotówka została wykonana ze stopu Nordic Gold, czyli mieszanki 89 proc. miedzi, 5 proc. cynku, 5 proc. aluminium oraz 1 proc. cyny. W sumie powstało jej 1,4 mln sztuk. Jej rewers przedstawia budynki Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z kolei monety z wizerunkami poetów wykonane są ze srebra platerowanego zlotem i zostały wybite w nakładzie 100 tys. sztuk każda. Będzie je można kupić juz od najbliższego piątku (24 lipca) we wszystkich oddziałach okręgowych NBP i wybranych sklepach numizmatycznych, w cenie 72 zł za sztukę.

Powstańcze gazety

W dniach emisji – 22 i 24 lipca – prowadzona będzie nietypowa akcja promocyjna nowych monet. Od 8 do 13 w okolicach gmachu NBP od strony Placu Powstańców oraz od ul. Świętokrzyskiej w Warszawie chłopcy przebrani za gazeciarzy będą rozdawać przechodniom okolicznościowe ulotki w formie gazety powstańczej.

Z okazji emisji monet w piątek o godz. 12 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się także uroczystość z udziałem powstańców, ich rodzin, kombatantów i harcerzy. Weźmie w niej udział prezes NBP Sławomir Skrzypek.

bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane