• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"G7 nie działa"

"G7 nie działa"
Foto: US Administration Foto: Robert Zoellick ostrzega światową finansjerę

Grupa siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata G7 straciła efektywność i powinna zostać zastąpiona szerszą koalicją, w skład której wchodziłyby także takie potęgi jak Chiny, Indie i Brazylia - uważa prezes Banku Światowego Robert Zoellick.

Globalny kryzys finansowy, którego jesteśmy świadkami, stanowi sygnał, że potrzebna jest kooperacja w szerszym gronie wpływowych państw - powiedział Zoellick, nawiązując do zaplanowanego na weekend spotkania ministrów finansów krajów G7 w Waszyngtonie.

- G7 nie działa. Potrzebujemy lepszego gremium na inne czasy - argumentował Zoellick.

Do G7 należą USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Japonia. Zdaniem Zoellicka, nowy multilateralny ład musi uwzględnić Chiny, Indie, Brazylię, RPA, Arabię Saudyjską i Rosję. Taka koalicja kontrolowałaby m.in. 70 proc. światowego Produktu Krajowego Brutto, 56 proc. ludności świata oraz 62 proc. wytwarzanej na świecie energii.

G7 nie działa. Potrzebujemy lepszego gremium na inne czasy

zoellick

Jednak gremium najbardziej wpływowych państw powinno być elastyczne, aby mogło ewoluować wraz ze zmieniającymi się czasami - uważa Zoellick.

Zoellick znany jest także z podobnych pomysłów na reformę Banku Światowego. Instytucja ta tradycyjnie zdominowana była przez Amerykanów i Europejczyków, lecz prezes powołał komisję z byłym meksykańskim prezydentem Ernesto Zedillo na czele, która ma za zadanie modernizację struktury zarządzania BŚ.

ma/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane