• rozwiń

G20 chce zapewnień, że pieniędzy nie zabraknie

Zebrani w Paryżu ministrowie finansów krajów grupy G20 w sobotnim komunikacie zwrócą uwagę na konieczność zapewnienia bankom "odpowiedniej kapitalizacji i wystarczającego dostępu do funduszy" - wynika z projektu dokumentu uzyskanego przez agencję Reutera.

"Banki centralne podjęły niedawno stanowcze kroki w tym kierunku i pozostaną w gotowości, aby w razie potrzeby zapewniać bankom płynność" - głosi komunikat, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez ministrów finansów i szefów banków centralnych G20.

W szczególności z zadowoleniem przyjmujemy ambitną reformę europejskiego zarządzania finansowego i zakończenie w krajach strefy euro procesu ratyfikacji, niezbędnego do wdrożenia decyzji z 21 lipca 2011 roku (ze szczytu strefy euro), aby zwiększyć uprawnienia i elastyczność EFSF

g20

W projekcie napisano także, że G20 oczekuje od przywódców strefy euro, którzy zbiorą się 23 października, porozumienia w sprawie zastosowania wzmocnionego mechanizmu Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) tak, aby "zmaksymalizować jego oddziaływanie".

G20 cieszy się z większego EFSF

"W szczególności z zadowoleniem przyjmujemy ambitną reformę europejskiego zarządzania finansowego i zakończenie w krajach strefy euro procesu ratyfikacji, niezbędnego do wdrożenia decyzji z 21 lipca 2011 roku (ze szczytu strefy euro), aby zwiększyć uprawnienia i elastyczność EFSF" - głosi projekt komunikatu.

Słowacja była ostatnim krajem eurostrefy, którego parlament zatwierdził reformę Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, będącego jednym z głównych instrumentów walki z ogarniającym Europę kryzysem finansowym.

Pod koniec września na spotkaniu w Waszyngtonie ministrowie finansów G20 zapewnili w oficjalnym komunikacie, że banki centralne zapewnią bankom komercyjnym stabilność i dopływ gotówki.

mkg\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane