• rozwiń

Fundusze odbijają od dna

Fundusze odbijają od dna
Foto: TVN24 Foto: W 2008 roku aktywa funduszy akcji spadły o prawie 60 proc.

Drugi najgorszy w historii rok dla działających w Polsce funduszy inwestycyjnych zakończył się lekkim sygnałem optymizmu. Na koniec grudnia 2008 aktywa TFI wzrosły do 73,71 mld zł, o 2,7 mld zł, czyli o 3,9 proc. w porównaniu z listopadem. Grudzień był najlepszym miesiącem dla funduszy w dramatycznym 2008 roku. Analizy Online i Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami podały, że w ciągu minionego roku wartość aktywów TFI spadła o 60,1 mld zł, czyli była niższa o 44,9 proc. niż w grudniu 2007.

- To w kilkunastoletniej historii polskiego rynku funduszy trzeci rok, w którym wystąpił spadek aktywów netto. Poprzednie dwa przypadki miały miejsce w 1994 roku (-51 proc.) oraz w roku 1998 (-5 proc.) - napisano w raporcie.

Kiedy zaczniemy wpłacać pieniądze do TFI?
Autorzy raportu podkreślili, że grudzień był drugim z rzędu i jednocześnie drugim w ubiegłym roku miesiącem, w którym utrzymało się dodatnie saldo wpłat i umorzeń.

- Grudniowy wzrost aktywów nie byłby możliwy, gdyby nie dodatnie saldo wpłat i umorzeń. Według naszych szacunków, w ostatnim miesiącu roku fundusze pozyskały od swoich klientów o 1,9 mld PLN więcej, niż im wypłaciły - poinformowano w raporcie.

- Niestety, podobnie jak miesiąc wcześniej, przewaga nowej sprzedaży nad umorzeniami nie wynikała z powrotu zainteresowania funduszami ze strony klientów indywidualnych. Kluczowym dla tej wielkości okazało się przesunięcie kolejnej puli środków zgromadzonych w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych przez Commercial Union TUnŻ do funduszu parasolowego prowadzonego na potrzeby tej instytucji przez Commercial Union TFI - napisano w raporcie.

Zdaniem autorów raportu bez przesunięć środków wewnątrz grupy Commercial Union saldo wpłat i umorzeń byłoby w grudniu ujemne i wyniosłoby minus 960 mln zł.

Kto stracił najwięcej w 2008 r.
Raport wskazuje, że spadek aktywów w 2008 roku dotknął najbardziej fundusze akcyjne, których aktywa zmniejszyły się o 59 proc. Spadły również środki zarządzane przez fundusze stabilnego wzrostu (o 55 proc.), mieszane (o 54 proc.), ochrony kapitału (o 28 proc.), oraz pieniężne i gotówkowe (o 13 proc.).

Ubiegłoroczne saldo wpłat i umorzeń zostało oszacowane przez autorów raportu na minus 28,9 mld zł.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane