• rozwiń
  • WIG20 2186.74 -0.93%
  • WIG30 2486.05 -0.93%
  • WIG 57998.92 -0.77%
  • sWIG80 11645.25 +0.31%
  • mWIG40 3795.21 -0.38%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:28

Dostosuj

Fundusze inwestycyjne w odwrocie

Fundusze inwestycyjne w odwrocie
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 0810TFI.avi

Wrzesień był jedenastym miesiącem z kolei miesiącem, w którym aktywa TFI zniżkowały - poinformowała spółka Analizy Online. Od szczytu z października 2007 r., kiedy to aktywa netto funduszy przekraczały 144 mld zł, ich wartość spadła już o 40 procent.

"Wrześniowy spadek jest jednym z większych, jakie mogliśmy obserwować w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy " - czytamy w raporcie Analiz Online.

Poważne problemy TFI zaczęły się na dobre w styczniu, gdy w ciągu jednego miesiąca z funduszy ubyło aż 10 miliardów złotych. W lipcu ubiegłego roku, gdy na rynkach panowała euforia fundusze inwestycyjne obracały 140 miliardami złotych. Do dziś ten worek z pieniędzmi stopniał do 90 miliardów.

Nie ma to jak w banku

Pieniądze, które Polacy wycofują z TFI, trafiają zwykle do banków. - Banki pozyskały w tym samym czasie na lokaty 60 mld złotych. To pokazuje z kim trzeba się zmierzyć w bezpośredniej konkurencji o pieniądze Polaków - tłumaczy Tomasz Publicewicz z Analiz Online.

Zdjęcie (): 577913Konkurować trudno, gdy na giełdzie czerwono, a klientom trzeba pokazywać dobre wyniki. Tymczasem ostatni rok upłynął pod znakiem bardzo dużych spadków, szczególnie wśród towarzystw inwestujących w małe i średnie spółki. W ciągu roku fundusze zarządzane przez DWS, Pioneer i AIG straciły blisko połowę wartości.

W najbliższym czasie nie zanosi się na poprawę sytuacji. - Październik może być także trudny dla funduszy, bo to co widzą w tej chwili inwestorzy, chyba nie sprzyja funduszom - prognozuje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. - Inwestowanie w fundusze jest teraz bardzo trudne, bo trwa kryzys finansowy. Każdy powinien w tej chwili poważnie się zastanowić nad inwestowaniem w fundusze - dodaje Markus Weigl, prezes Superfund TFI.

Nie jest tak źle?

Są jednak tacy, którzy widzą światełko w tunelu. - Polecałbym stopniowy powrót na rynek akcji, ale właśnie stopniowy, systematyczny, w ramach regularnych wpłat, a nie takie łapanie spadających noży, bo jeszcze można się pokaleczyć - mówi Maciej Kossowski z Wealth Solution.

We wrześniu, gdy na giełdach rozpoczęły się bardzo duże spadki, można było zarobić jedynie na funduszach obligacji. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj inwestowania daje relatywnie niskie stopy zwrotu i jak przy każdej inwestycji dodatkowo trzeba ją pomniejszyć o ponad 4-procentową inflację.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane