• rozwiń
  • WIG20 2228.55 -0.06%
  • WIG30 2531.92 +0.02%
  • WIG 58905.83 +0.09%
  • sWIG80 11668.93 +0.55%
  • mWIG40 3801.71 +0.10%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:20

Dostosuj

"FT": Wielka Brytania zmaga się emigrantami, ale wyjście z UE nie rozwiąże problemów

Wielka Brytania zmaga się z emigrantami Odtwórz: Wielka Brytania zmaga się z emigrantami
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie rozwiąże problemu | Video: Wielka Brytania zmaga się z emigrantami

W imigracyjnej debacie w Wielkiej Brytanii, przeinaczanej przez mgliste obietnice polityków i złe rozwiązania, trzeba przywrócić rozsądek i pozbyć się złudzenia, że wyjście z UE rozwiąże problemy tego kraju z imigracją - pisze "Financial Times" w czwartek.

Przybywa dowodów na to, że imigracja jest dla Wielkiej Brytanii korzystna, a mimo to w kolejnych sondażach większość społeczeństwa wskazuje tę kwestię jako główny powód do niepokoju. W grupie "zaniepokojonych" są zwolennicy eurosceptycznej i antyimigracyjnej partii UKIP, której rosnące szybko notowania grożą wywróceniem obecnej sceny politycznej do góry nogami.

Strategia skazana na niepowodzenie

W odpowiedzi premier David Cameron ma domagać się ograniczenia unijnej swobody przemieszczania się ludności. Zdaniem "FT" taka strategia polityczna jest skazana na niepowodzenie, bo atakuje "jedną z elementarnych zasad UE, której nie można porzucić tylko po to, by zapobiec odejściu jednego agresywnego państwa".

Cameron ma rację, nie ignorując związanych z imigracją obaw Brytyjczyków - podkreśla dziennik w komentarzu redakcyjnym. "Imigracja na tak dużą skalę zmienia strukturę gospodarki, stanowi obciążenie dla usług publicznych i zmienia charakter kraju" - dodaje.

Obawy przed wzrostem przestępczości

Temat imigracji budzi różne obawy - m.in. przed wzrostem przestępczości, utrudnionym dostępem do pracy czy utratą narodowej tożsamości - które wymagają zróżnicowanych odpowiedzi.

- Nastawienie wyborców jest inne w zależności od tego, czy chodzi o zagranicznych studentów, biznesmenów tymczasowo przeniesionych do kraju przez swoją firmę, członków złączonych rodzin czy azylantów, a przecież wszystkie te osoby wkładane są do jednego worka z nazwą "imigranci". Uzasadnione lęki i ogólne nieporozumienia mieszają się często w jedną wielką pretensję - przypomina "FT".

Dlatego też zdaniem gazety politycy powinni osobno zająć się różnymi aspektami imigracji, jeśli jest to uzasadnione, a w pozostałych przypadkach trzymać się dostępnych danych i powstrzymywać się od dawania obietnic bez pokrycia - podkreśla "Financial Times".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane