• rozwiń

FT: Polska zmienia stanowisko w sprawie euro

FT: Polska zmienia stanowisko w sprawie euro

Pod nowym kierownictwem polski bank centralny będzie zajmował bardziej neutralne stanowisko w sprawie wejścia do strefy euro - pisze brytyjski dziennik finansowy.

Jak dodaje gazeta - będzie to zerwanie z dotychczasową tradycją zdecydowanego poparcia dla przyjęcia unijnej waluty.

FT donosi, że prezes NBP Sławomir Skrzypek tworzy urząd, który ma się zająć przeanalizowaniem plusów i minusów wejścia do strefy euro. Według polskiego Ministerstwa Finansów Polska spełni kryteria z Maastricht w 2009 r., a według Skrzypka najwcześniejszą datą wprowadzenia w Polsce euro byłby rok 2012 lub 2013.

- Chciałbym, żeby w Polsce powstał pełny raport na ten temat, stanowiący próbę przeanalizowania wszystkich aspektów tej kwestii i pogodzenia w jak największym stopniu zwolenników obu stron - powiedział Skrzypek brytyjskiemu dziennikowi. - Moim zdaniem, aby to osiągnąć bank powinien na obecnym etapie unikać stawania po którejkolwiek ze stron w tym sporze.

Jak pisze "FT", stanowisko Skrzypka w sprawie euro stanowi zdecydowanie zerwanie ze sposobem myślenia jego poprzednika, Leszka Balcerowicza.

"Do tej pory bank narodowy zajmował bardzo zdecydowane stanowisko i był de facto stroną w sporze - cytuje 'FT' Skrzypka. - Tymczasem przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie nie powinno się nikogo łamać, tylko budować konsensus".

Skrzypek ocenił także, że przeprowadzenie referendum w sprawie wprowadzenia euro ma sens, bo "naród jest ostatecznym suwerenem". - Polska powinna wejść do strefy euro, gdy będzie to najbardziej korzystne - dodał.

Jak pisze dziennik, Skrzypek różni się do swojego poprzednika także stanowiskiem na temat stóp procentowych. "Do tej pory ani razu się nie zdarzyło, by głosował za podniesieniem stóp, choć Rada (Polityki Pieniężnej) jako całość to robiła" - czytamy w gazecie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane