• rozwiń

FSO zdecydowała: musimy zwalniać

FSO zdecydowała: musimy zwalniać
Foto: TVN24 Foto: FSO zwolni 650 ludzi

650 osób ma zostać zwolnionych w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu - zdecydowało we wtorek dziś Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki. Powód ten sam, co w wielu innych formach: spadek zamówień na wytwarzane produkty.

- Plan produkcyjny na ten rok przewiduje wyprodukowanie 34 tys. samochodów marki Chevrolet Aveo i 25,5 tys. zestawów montażowych do produkcji lanosów. W porównaniu z 2008 r. to spadek o 56,4 tys. – mówi "Pulsowi Biznesu" rzecznik FSO Ryszard Kowalski.

Firma zapewnia jednocześnie, że więcej zwolnień w tym roku nie będzie. - Będziemy starali się zminimalizować liczbę osób, które muszą odejść ze spółki. Jeśli pracownicy w indywidualnych rozmowach zgodzą się, części osób zaproponujemy przejściowe zmniejszenie wynagrodzeń do czasu, gdy koniunktura na rynku się poprawi. W zamian mogliby zachować pracę – zapowiada rzecznik.

Kooperanci też tracą pracę

Wcześniej kooperujący z FSO o zamiarze zwolnienia do końca maja 140 osób poinformował Zakład Tapicerki Samochodowej w Grójcu (Mazowieckie), który produkuje m.in. siedzenia do chevroleta aveo.

Pracę straci tam 40 procent z ponad 300-osobowej załogi.

Strubiński wyjaśnił, że redukcja zatrudnienia związana jest z trudną sytuacją na rynku sprzedaży samochodów m.in. w Europie Zachodniej i na Ukrainie, gdzie w dużej mierze sprzedawane są wyroby FSO.

ZTS jest spółką należącą do grupy kapitałowej FSO. Od 1972 roku, w związku z zakupem przez FSO licencji na produkcję fiata 125p, grójecki zakład stał się filią fabryki na Żeraniu, ukierunkowaną na produkcję elementów tapicerki samochodowej. Obecnie ZTS związany jest z ukraińskim inwestorem UkrAvto.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane