• rozwiń

Frank za darmo?

Frank za darmo?
Foto: AFP Foto: Inflacja w Szwajcarii spada na łeb na szyję. SNB zastanowi się co robić 11 grudnia

Większe szanse na niższe raty kredytów we frankach. Inflacja w Szwajcarii w listopadzie była niższa od oczekiwań i wyniosła 1,5 proc. licząc rok do roku. A to oznacza, że bardziej prawdopodobne są obniżki stóp procentowych w Szwajcarii, od których zależy oprocentowanie kredytów w tej walucie. Analitycy zastanawiają się, czy Narodowy Bank Szwajcarski (SNB) będzie pierwszym w Europie, który wprowadzi zerowa stopę procentową.

Miesiąc do miesiąca w Szwajcarii ceny spadły o 0,7 proc. Najnowsze dane wzmagają oczekiwania dotyczące ewentualnych obniżek stóp w tym kraju, gdyż podobnie jak reszta Europy, Szwajcaria pogrąża się w recesji.

Ostatnie cięcie stóp w Szwajcarii nastąpiło 20 listopada, a główna stopa spadła wtedy o 1 punkt procentowy - do 1 procent. Najbliższe posiedzenie SNB planowane jest na 11 grudnia.

Główny strateg od rynków kapitałowych w Europie banku JP Morgan Chase Mislav Matejka napisał w raporcie oceniającym, że akcje spółek europejskich mają najlepsze perspektywy w nadchodzącym roku prognozuje, że Europejski Bank Centralny i Bank Anglii obetną stopy procentowe do jednego procent.

A tymczasem z eurolandu nadszedł kolejny sygnał o słabnięciu gospodarki. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w strefie euro spadły w październiku o 0,8 proc. w relacji miesięcznej, natomiast w relacji rocznej wzrosły o 6,3 proc. Miesiąc wcześniej spadły miesięcznie o 0,3 proc. i wzrosły o 7,9 proc. licząc rok do roku. Rynek prognozował, że październikowa inflacja cen producentów będzie niższa o 0,3 proc. niż we wrześniu oraz wyższa o 7 proc. niż przed rokiem.

Świat miał już do czynienia z zerowymi stopami procentowymi. Na początku tego wieku bank Japonii utrzymywał zerową stopę procentową, żeby zachęcić banki do udzielania kredytu gospodarce pogrążonej w stagnacji.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane