• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Frank z kantoru to też frank

Frank z kantoru to też frank
Foto: sxc.hu Foto: Aneks do umowy kosztuje od 50 do 500 zł

Banki częściowo idą na rękę swoim klientom, którzy chcą spłacać kredyty w walucie, w której je zaciągnęli - wynika z ankiety Open Finance. Od środy wchodzi w życie nowa rekomendacja nadzoru finansowego umożliwiająca regulowanie rat kredytów w walucie, w której zaciągnęli pożyczkę.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, większość banków zezwoli na wielokrotną zmianę sposobu spłaty. Wcześniej mowa była o tym, że taka decyzja będzie nieodwołalna. Jednak zmiana sposobu spłaty kosztuje.

Niezbędny jest bowiem aneks do umowy kredytowej, który kosztuje w zależności od banku od 50 do 500 złotych, a w banku Nordea jest uzależniony od kwoty kredytu pozostałej do spłaty, więc jego cena może sięgnąć kilku tysięcy.

Można też w kasie

Kredytobiorcy będą mogli spłacać kredyty na dwa sposoby - w kasie banku lub przelewem. Nie wszystkie jednak banki są gotowe na przyjmowanie obcej waluty w kasie. Wtedy niezbędny okaże się rachunek walutowy, z którym również wiążą się dodatkowe opłaty, między innymi za przelew.

Na rynku pojawiła się już jednak nowa oferta. Deutsche Bank proponuje swoim klientom darmowe konto walutowe i darmowe przewalutowanie na franka po korzystnym kursie, ale pod pewnymi warunkami. Jeden z nich to comiesięczna wpłata na konto co najmniej 3 tysięcy złotych.

Frankowicze się łączą

Jeśli zatem spłata kredytu w walucie obcej okaże się nieopłacalna, klient będzie mógł wrócić do poprzedniego sposobu spłaty swoich zobowiązań.

Dzień przed wejściem w życie rekomendacji KNF uwalniającej spłacających kredyt hipoteczny we frankach od kupowania waluty w banku, ruszyła fundacja KupFranki.org. Jej celem jest pomoc osobom spłacającym kredyty w walutach obcych w relacjach z bankami i instytucjami finansowymi, a także prowadzenie edukacji ekonomicznej.

Tymczasem Związek Banków Polskich ostrzega - spłacanie kredytu w walucie, w której zaciągnęliśmy pożyczkę, może być ryzykowne.

- Mam propozycję taką, by bardzo roztropnie, rozważnie podchodzić od ewentualnych zmian tutaj umów i wysłuchiwać argumentacji pracowników banku. To nie jest taka prosta sprawa, że ktoś wpadnie do kantoru i kupi sobie ileś tam franków czy dolarów, ale to głównie chodzi o franki. Po prostu ta waluta jest trudnodostępna i jeśli się pojawi zbyt wielu klientów (...) po prostu wywindują ceny waluty - mówi szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane