• rozwiń

Frank tańszy o 5 groszy. To nie Grecja, a "słabe" dane z Polski

Frank tańszy o 5 groszy. To nie Grecja, a "słabe" dane z Polski
Foto: sxc.hu Foto: Francuska waluta sporo potaniała

Wtorek był wyjątkowo udanym dniem dla złotego. Wobec najbardziej ostatnio interesującej waluty - franka szwajcarskiego - umocnił się on o ponad pięć groszy (3,30 zł). Taniały też inne waluty - euro o ponad dwa grosze do 3,98 zł, a dolar o prawie trzy - do 2,76 zł. Eksperci wskazują, że nie jest to wcale zasługą przyjęcia przez Grecję planu oszczędnościowego, ale danych NBP o deficycie na rachunku bieżącym Polski, który... wzrósł.

Grecki parlament zatwierdził dziś pięcioletni program oszczędnościowy. Za głosowało 155 parlamentarzystów, a przeciw było 138 posłów. Wynik głosowania jednak nie zaskoczył i na rynkach od rana było dość spokojnie. Według ekspertów emocji nie powinno też dostarczyć czwartkowe głosowanie nad drugą ustawą programu oszczędnościowego.

Grecja bez znaczenia

Rynek nie bardzo zareagował na informacje z Grecji. Złotówka jest obecnie zależna od globalnego apetytu na ryzyko, a na świecie nic się nie zmieniło, więc złoty nie reaguje

diler o pln

Zdaniem ekspertów w środę naszej walucie pomogło co innego.
- Złotego, który nie zareagował na wydarzenia w greckim parlamencie, wsparły opublikowane przez Narodowy Bank Polski skorygowane dane o bilansie płatniczym. W 2010 roku deficyt rachunku bieżącego wzrósł do 4,5 proc. z 3,4 proc. PKB. Rynek oczekiwał, że może to być 4,7 proc. PKB - uważa Marcin R. Kiepas z X-Trade Brokers DM S.A.

Podobnie uważa Andrzej Bowtruczuk, diler walutowy BRE.
- Rynek nie bardzo zareagował na informacje z Grecji. Złotówka jest obecnie zależna od globalnego apetytu na ryzyko, a na świecie nic się nie zmieniło, więc złoty nie reaguje. Jutrzejsze głosowanie w Grecji powinno być formalnością, choć pozostaje element niepewności. Krótkoterminowe obawy o bankructwo Grecji zostały rozwiane, ale problem pozostaje. (...) Do końca tygodnia złoty może zejść poniżej 4,0 za euro - powiedział.

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane