• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Frank rozluźnia pętlę

Frank rozluźnia pętlę
Foto: TVN24 Foto: Szwajcarię zmaga się z deflacją

Tym razem światowy kryzys sprzyja kredytobiorcom, którzy zadłużyli się we frankach. Szwajcarię zmaga się z deflacją, czyli spadkiem cen konsumpcyjnych. - Im głębsza deflacja w Szwajcarii, tym niższe raty pożyczek w Polsce - komentuje dla "Pulsu Biznesu" główny ekonomista Deutsche Banku Arkadiusz Krześniak.

Szwajcarska gospodarka gwałtownie się kurczy. Prognozy rynkowe też nie napawają Szwajcarów optymizmem - tylko w tym roku PKB ma się tam skurczyć o 4 proc. Dodatkowo kryzys uderzył w szwajcarski eksport. To wszystko spowodowało, że Genewa zmaga się z deflacją. A to pociąga za sobą lawinę konsekwencji.

Ceny spadają, więc ludzie czekając na kolejne obniżki wstrzymują się z zakupami. Wydają mniej pieniędzy, a to obniża popyt i zmusza sprzedawców do kolejnych obniżek cen. - Z tej spirali trudno się wyrwać - wyjaśnia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" ekonomista BGŻ, Wojciech Matysiak.

Niskie stopy i druk pieniądza

Walcząc z tą sytuacją Narodowy Bank Szwajcarii luzuje politykę pieniężną. Stopy procentowe już od marca są na najniższym możliwym poziomie (0-0,75 proc.) i - zgodnie z zapowiedzią - taka sytuacja ma się utrzymać dłużej. Poza tym, by pomóc gospodarce Bank skupuje od instytucji finansowych papiery wartościowe. W konsekwencji oznacza to drukowanie pieniądza.

Polacy zacierają ręce

Gdy Szwajcarzy się martwią, polscy kredytobiorcy zacierają ręce. - Im głębsza deflacja w Szwajcarii, tym niższe raty pożyczek w Polsce. Niskie stopy tamtejszego banku centralnego oznaczają niskie oprocentowanie kredytów we franku - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Arkadiusz Krześniak z Deutsche Banku.

mon ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane