• rozwiń

Frank najdroższy w historii

Frank najdroższy 
 w historii
Foto: sxc.hu/nilob Foto: Frank drożeje

Szwajcarski frank jest najmocniejszy w historii wobec euro, dolara i funta. Mocno rośnie też kurs wobec złotego. Powód? Obawy o to, że kryzys zadłużenia w Europie wymknie się spod kontroli.

Frank umocnił się dziś o 0,6 proc. do 1,2165 za euro. Wobec dolara kurs franka wzrósł o 1,4 proc., do 85,33 centymów za 1 USD, a wobec brytyjskiego funta o 1,2 proc., do 1,4032 za funta.

Rośnie także kurs wobec złotego. Za jednego franka przed południem trzeba było zapłacić już 3,27 zł. I chociaż to wciąż o pięć groszy mniej od rekordu z lutego 2009 roku, to większość prognoz jest niestety pesymistyczna.

W poszukiwaniu bezpieczeństwa

- Na rynkach jest nadal duża niepewność, czy Grecja dostanie dodatkowe finansowanie z zewnątrz - mówi Lee Hardman, strateg walutowy w Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ Ltd.

Niepewność tę podsycił premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który powiedział, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy może wstrzymać kolejną transzę pomocy finansowej dla Grecji. Bez tej pomocy Ateny będą musiały prawdopodobnie ogłosić bankructwo.

Frank szwajcarski jest postrzegany przez inwestorów jako pewna i bezpieczna inwestycja w sytuacji rynkowej zawieruchy. Trwające od dłuższego czasu obawy o przyszłość strefy euro powodują, że inwestorzy chętnie pozbywają się ryzykownych aktywów na rzecz szwajcarskiej waluty.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane