• rozwiń

Francuzi zbudują w Polsce elektrownię za dwa mld euro

Francuzi zbudują w Polsce elektrownię za dwa mld euro
Foto: TVN24 Foto: Wielka inwestycja EdF w Polsce

Przygotowana od wielu lat inwestycja zakończy się sukcesem. - Kosztem około 1,8 mld euro w ciągu najbliższych sześciu lat w należącej do francuskiej grupy EdF Elektrowni Rybnik powstanie nowy blok energetyczny o mocy 900 megawatów - potwierdziła w poniedziałek grupa.

Grupa EdF jest znana głównie z elektrowni jądrowych jednak ostatnio ogłosiła plany poszerzenia działalności także o energetykę konwencjonalną i odnawialną. Grupa chce także zwiększyć swoją obecność na zagranicznych rynkach.

Nowoczesny i "zielony"

Budowa bloku pod Rybnikiem, który zastąpi cztery inne, jest w istocie budową nowej elektrowni węglowej. Według planów ma ruszyć za sześć lat. - Ten duży projekt polega na zastąpieniu czterech najstarszych bloków Elektrowni Rybnik jedną, efektywniejszą jednostką - podano w poniedziałkowym komunikacie grupy.

Specyfiką nowego bloku ma być możliwość współspalania wraz z węglem biomasy. Pozwoli to produkować do 10 proc. energii zielonej i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla prawie o jedną trzecią w porównaniu do tradycyjnych bloków węglowych. Dzięki temu przy tej samej wielkości produkcji energii do atmosfery trafi rocznie milion ton dwutlenku węgla mniej.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane