• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Francuzi z Łukoilem chcą wydobywać ropę z syberyjskich łupków

Francuzi z Łukoilem chcą wydobywać ropę z syberyjskich łupków
Foto: www.3legsresources.com Foto: Produkcja gazu łupkowego w Polsce spowoduje znaczący przyrost nowych miejsc pracy

Francuski gigant naftowy spółka Total planuje rozpocząć współpracę z rosyjskim przedsiębiorstwem naftowym Łukoil. Obie firmy mają poszukiwać i wydobywać rosyjską ropę z łupków na Syberii.

Łukoil przeszukuje w zachodniej Syberii ogromne złoże łupkowe formacji Bazhenov, które obejmują obszar ponad 1 mln kmkw. Według szacunków złoże syberyjskich łupków zawiera około 75 mld baryłek lekkiej i technicznie łatwej do wydobycia ropy.

Sankcje zaszkodzą?

Współpraca obu firm miałaby polegać na poszukiwaniu, wydobyciu i dystrybucji ropy naftowej z łupków. Jednak, jak podaje "Financial Times", nie ma gwarancji, że do partnerstwa dojdzie. Wszystko przez polityczne napięcie pomiędzy Moskwą, a Unią Europejską wywołane aneksją Krymu przez Rosję. Niemniej oba przedsiębiorstwa wciąż podkreślają chęć współpracy i wspólnej działalności gospodarczej na terenie Syberii.

Partnerstwo Łukoil i Total oznaczałoby zmianę strategii naftowej Rosji. Na wydobyciu krajowych złóż skorzystałby z pewnością także inne rosyjskie firmy działające w tej branży. Współpracą z nimi są też zainteresowane inne zachodnie przedsiębiorstwa. Wśród nich jest m.in. niemiecki Wintershall. Prezes spółki powiedział niedawno w rosyjskiej prasie, że jego firma chce poszerzyć współpracę przy wierceniach w Rosji.

Więcej chętnych

Do inwestycji w Rosji zachęcają także podatkowe zniżki, które we wrześniu 2013 roku wprowadził Kreml. Firmy, które będą inwestować na Syberii i Arktyce zyskają więc tanim kosztem dostęp i udziały w ogromnych zyskach. Nic więc dziwnego, że chęć współpracy z rosyjskimi przedsiębiorstwami naftowymi wyraził już m.in. ExxonMobil, Statoil i Shell.

Pomimo, że złoża Rosyjskich łupków są ogromne, to analitycy ostrzegają, że nie ma gwarancji powtórki łupkowego boomu, jaki wydarzył się w Stanach Zjednoczonych.

Zmiany prawa w Polsce mają ułatwić wydobywanie łupków w Polsce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane