• rozwiń

Francuz kandydatem UE na szefa MFW

Były socjalistyczny minister finansów Francji Dominique Strauss-Kahn jest kandydatem Unii Europejskiej na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Poranna decyzja ministrów finansów krajów UE oznacza, że sprawa obsadzenia stanowiska dyrektora zarządzającego MFW po odchodzącym w październiku Hiszpanie Rodrigo Rato jest praktycznie przesądzona - zgodnie z niepisaną umową, to Europa wystawia kandydata na szefa MFW, podczas gdy USA mianują prezesa drugiej kluczowej międzynarodowej instytucji finansowej - Banku Światowego (Robert Zoellick zastąpił ostatnio Paula Wolfowitza).

Polska zgłosiła kandydaturę byłego premiera Marka Belki, która jednak nie zyskała poparcia unijnych partnerów.

Kandydaturę 58-letniego Strauss-Kahna intensywnie forsował prezydent Francji Nicolas Sarkozy. W poniedziałek wieczorem osobiście przekonywał do niej w Brukseli ministrów krajów strefy euro, którzy spotkali się w przeddzień posiedzenia ministrów finansów całej "27". Mocne poparcie wyraził przewodniczący Eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.

Polski eurodeputowany Dariusz Rosati (SdPl) uważa, że Strauss-Kahn jest bardzo dobrym kandydatem. - Kiedy Strauss-Kahn był ministrem gospodarki i finansów, był przez wszystkich bardzo szanowany - jako gospodarczy liberał, co jest rzeczą niespotykaną w ramach partii socjalistycznych - wspominał Rosati. To dobry kandydat dla wszystkich, tłumaczył: - Pochodzi z partii socjalistycznej, co uszczęśliwi lewą stronę, a jednocześnie daje gwarancję, że będzie rozsądnie prowadził politykę gospodarczą, co zadowala stronę prawą, liberalną.

Wybrany w 2004 roku dyrektor zarządzający MFW Rodrigo Rato, były minister finansów Hiszpanii, złożył niespodziewaną dymisję pod koniec czerwca "z powodów rodzinnych".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane