• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Francusko -brytyjski alians atomowy?

Francusko -brytyjski alians atomowy?
Foto: TVN24 Foto: We Francji 4/5 energii elektrycznej pochodzi z elektrowni jądrowych

Jeszcze nie został oficjalnie ogłoszona, a już wzbudza sprzeciw ekologów: grupy wystepujące przeciwko energii nuklearnej krytykują zapowiedziane przez media powołanie francusko-brytyjskiej firmy, mającej rozwijać technologię dla elektrowni atomowych.

O planowanej inicjatywie donosił londyński dziennik "The Guardian", według którego wspólne joint venture miałoby zostać powołane w czasie wizyty francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozyego w Londynie w przyszłym tygodniu. Wspólne przedsięwzięcie miałoby służyć eksportowi technologii przez następne 15 lat.

Gazeta dodaje, że także Wielka Brytania potrzebuje alternatywy wobec paliw kopalnych.

Tymczasem już organizacja Friends of the Earth (Przyjaciele Ziemi) nazwała rozwijanie technologii nuklearnej "nonsensem" w czasie gdy potrzeba sposobów na poradzenie sobie ze zmianami klimatu.

- Energia nuklearna jest ograniczona, niebezpieczna i wymaga wysokiej technologii dla pozbywania się odpadów. Znacznie bardziej przyszłościowe są źródła energii odnawialnej - stwierdził działacz tej organizacji Neil Crumpton.

Energia nuklearna jest ograniczona, niebezpieczna i wymaga wysokiej technologii dla pozbywania się odpadów

ekolodzy o atomie

Jego zdaniem w regionach pustynnych należy uzywać energii słonecznej, zaś w krajach leżących na północy - energii wiatru. - To bezpieczna, prosta i łatwa w zastosowaniu technika, którą Wielka Brytania i inne kraje powinny promować - uznał ekolog.

Obecnie Wielka Brytania produkuje 20 procent elektryczności w elektrowniach jądrowych, natomiast uznawana za światowego lidera w tej dziedzinie Francja aż 79 procent. Władze Wielkiej Brytanii rozpoczęły ostatnio procedurę przyznawania licencji na budowę nowych reaktorów atomowych.

Rzecznik firmy British Energy, która jest operatorem ośmiu istniejących elektrowni jądrowych, odmówił komentarza na temat jej planów na przyszłość i udziału w rządowym planie współpracy z Francją.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane