• rozwiń

Francuski Total wchodzi w polskie łupki

Francuski Total wchodzi w polskie łupki
Foto: TVN24 Foto: Francuzi też chcą szukać łupkowego gazu u nas

Francuski Total i amerykański Exxon Mobil zapowiadają wspólne prowadzenie poszukiwań gazu łupkowego na Lubelszczyźnie. Informacja została opublikowana w dwa dni po tym, jak Francja zakazała kontrowersyjnej technologii hydraulicznego szczelinowania, używanej przy wydobyciu gazu łupkowego.

Exxon ma posiadać 51 procent udziałów w przedsięwzięciu, Total pozostałe 49 procent. Poszukiwania mają być prowadzone na obszarze 1 162 kilometrów kwadratowych w rejonie Chełma i Werbkowic. Prowadzenie wspólnego przedsięwzięcia wymaga zgody polskich władz.

"Wejście w tę koncesję odzwierciedla zaangażowanie Totala w rozszerzenie działalności w dziedzinie niekonwencjonalnych źródeł gazu, szczególnie w Europie, które stanowią rozwojowy segment dla Grupy" - stwierdzono w oświadczeniu francuskiego koncernu.

Total posiada koncesje na poszukiwania gazu łupkowego w południowej Francji. Jednak działalność ta stanęła pod znakiem zapytania, gdy w tym tygodniu niższa izba francuskiego parlamentu przegłosowała zakaz szczelinowania hydraulicznego - technologii wydobycia gazy, polegającej na wtłaczaniu w złoże ciekłych chemikaliów. ustawa na początku czerwca ma trafić pod obrady francuskiego senatu.

Total ma również dwie koncesje na poszukiwania gazu ziemnego w Danii i sześć w Argentynie.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane