• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Francja nie chce oddać suwerenności budżetowej

Foto: EPA Foto: Ministrowie ds. europejskich Dani (L) i Francji na szczycie w Luksemburgu

Integracja polityczna, oddanie kompetencji budżetowych Brukseli nie może być warunkiem wstępnym dla środków antykryzysowych - oznajmił minister ds. europejskich Francji Bernard Cazeneuve, komentując raport o zacieśnianiu eurolandu Hermana Van Rompuya.

Unia polityczna nie może być warunkiem wstępnym dla pilnych środków antykryzysowych

Bernard Bazeneuve, minister Francji ds. europejskich

Cazeneuve podkreślił na konferencji prasowej w Luksemburgu, że "rola Komisji Europejskiej w zarządzaniu budżetowym już została bardzo wzmocniona" w niedawno przyjętych ustawach, w tym w tzw. sześciopaku, o zwiększeniu dyscypliny fiskalnej i "nie ma potrzeby, by rezygnować z suwerenności parlamentu" w kwestiach budżetu.

Zastrzegł jednak, że stanowisko Francji może ewoluować. - Poziom ewolucji tego, co możemy zaakceptować, będzie zależne od tego, co zaakceptują nasi partnerzy - powiedział. To aluzja do Niemiec, które nie chcą jak dotychczas zgodzić się na ograniczone choćby uwspólnotowienie długu państw euro, o co apeluje Francja, widząc w tym najszybszy środek w walce z kryzysem zadłużenia.

Sprzeciw Niemiec

Na uwspólnotowienie długu państw euro nie zgadzają się Niemcy, które cieszą się obecnie najwyższą oceną wiarygodności kredytowej i w związku z tym ponoszą najniższe koszty obsługi swego długu. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wielokrotnie wskazywała, że najpierw trzeba stworzyć w UE prawdziwą "unię polityczną" i fiskalną, co oznacza zgodę państw na transfer suwerenności do UE, by zapewnić dyscyplinę finansów publicznych i kontrolę narodowych polityk budżetowych.

- Unia polityczna nie może być warunkiem wstępnym dla pilnych środków antykryzysowych - powiedział Cazeneuve. Bo wtedy, dodał, jest ryzyko, że "nie będzie ani unii politycznej ani tych środków".  Już kilka dni temu prezydent Francji Francois Hollande użył podobnego określenia. Na konferencji prasowej w Rzymie po spotkaniu liderów czterech największych państw eurolandu, w tym Merkel, powiedział, że Francja nie zgodzi się na unię polityczną "bez solidarności".

Wzmocnienie kontroli nad budżetami narodowymi państw euro to obok unii bankowej jeden z kluczowych elementów raportu na temat wzmocnienia unii gospodarczej i walutowej, jaki przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przygotował na najbliższy, czwartkowo-piątkowy, szczyt przywódców UE w Brukseli.

"Zapobiec zadłużaniu"

To wzmocnienie kontroli nad budżetami krajowymi oznaczałoby przekazanie do Brukseli znacznie większych niż dotychczas kompetencji do poprawiania budżetów państw euro (jak chcą Niemcy), tak by "zapobiegać" zadłużaniu się państw i "poprawiać" nieodpowiedzialne polityki fiskalne. Dokument przewiduje, że to na poziomie europejskim odbywałoby się "wspólne uzgadnianie", czy kraj może się bardziej zadłużyć niż wcześniej ustalono.

"Pełna unia budżetowa" - dodaje dokument - wymagałaby w przyszłości stworzenia na poziomie euro "podmiotu budżetowego, jak resort finansów".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane