• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

France Telecom chce mega-fuzji

France Telecom chce mega-fuzji
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Specjalista Global Equities

Wielka fuzja na europejskim rynku telekomunikacyjnym? Niewykluczone, że France Telecom i skandynawska TeliaSonera połączą się i stworzą największą na starym kontynencie firmę telekomunikacyjną - informuje dziennik "Le Figaro".

Francuski gigant, który kontroluje m.in. Telekomunikację Polską, a przez nią także operatora komórkowego Orange, już od jakiegoś czasu szuka okazji do dużego przejęcia.

- Didier Lombard, prezes France Telecom nie ukrywa, że bardzo zależy mu na jakimś przejęciu. Już w 2005 roku France Telecom próbowało kupić spółkę telekomunikacyjną w Hiszpanii za 6,5 mld euro - zaznacza Raphael del Sarte, ekonomista z Global Equities.

Operatorzy prawie państwowi

Może się jednak okazać, że na drodze tej fuzji stanie... polityka. Chodzi przede wszystkim o skomplikowaną sytuację TeliaSonery.

Didier Lombard, prezes France Telecom nie ukrywa, że bardzo zależy mu na jakimś przejęciu. Już w 2005 roku France Telecom próbowało kupić spółkę telekomunikacyjną w Hiszpanii za 6,5 mld euro

Raphael del Sarte, ekonomista z Global Equities

Ponad jedna trzecia jej akcji należy do szwedzkiego skarbu państwa. Kolejne 14 proc. jest w rękach rządu Finlandii. Z drugiej strony, 27 proc. akcji France Telecom należy do rządu Francji.

Jeśli jednak dojdzie do przejęcia, powstanie największa w Europie firma świadcząca usługi telekomunikacyjne. - Deutsche Telekom straci pierwsze miejsce w Europie. Niemcy mają sprzedaż na poziomie 62,5 mld euro, a nowa grupa miałaby dokładnie 63 mld - wycenia del Sartre. Wartość ewentualnego przejęcia to 34 miliardy euro. 

prm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane