• rozwiń
  • WIG20 2324.91 +0.52%
  • WIG30 2668.95 +0.52%
  • WIG 60026.06 +0.45%
  • sWIG80 11953.11 +0.04%
  • mWIG40 4186.94 +0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Fotel w samochodzie Forda ostrzeże przed zawałem. Za maksymalnie 5 lat w produkcji?

Fotel w samochodzie Forda ostrzeże przed zawałem. Za maksymalnie 5 lat w produkcji?
Foto: media.ford.com Foto: Ford pracuje nad siedzeniem monitorującym stan zdrowia kierowcy

Ford pracuje nad siedzeniem samochodowym, które może wykryć potencjalny atak serca i bezpiecznie zatrzymać samochód - pisze "Financial Times". Tym samym koncern przyłącza się do długiej listy firm celujących we wciąż rosnący rynek bogatych 60-latków.

Gazeta informuje, powołując się na dane Euromonitora, że globalna siła nabywcza starszego pokolenie tzw. "baby boom" wyniesie do 2020 roku 15 bln dolarów. Wydatki konsumpcyjne wśród osób w wieku 60 plus rosną obecnie o 50 proc. szybciej niż  w minionych dwóch dekadach.

To będzie konieczność

"Financial Times" przygląda się obszarom i branżom, które przez starzejące się społeczeństwa są zmuszone do zmian. Zachodzą one zarówno w technologii, jak i w rozrywce. W 2050 roku liczba osób w wielu powyżej 65 lat pierwszy raz przewyższy liczbę dzieci w wieku pięciu lat i młodszych.

Wśród firm, które już teraz zwiększyły inwestycje, aby zaspokoić rosnący popyt ze strony osób starszych, są te z branży farmaceutycznej. W ostatnim roku globalny przemysł naukowy w tym zakresie urósł o ponad 3 proc.

Technologia Forda idzie w sukurs inicjatywom innych producentów takich jak Toyota, które wychodzą naprzeciw rosnącemu rynkowi nabywców samochodów będących w wieku powyżej 65 lat. Dziś generuje on ok. 140 mld dolarów rocznie w samych Stanach Zjednoczonych.

- Obserwujemy trendy i to, czego klienci chcą i na co będą wydawać pieniądze - podkreśla Pim van der Jagt, dyrektor zarządzający Ford Research Center. - Stulatek prowadzący samochód - to w przyszłości nie będzie nienormalne - dodał.

Zahamuje na czas

System Forda monitoruje system sercowo-naczyniowy kierowcy w kwestii wykrywania nieprawidłowości i współpracuje z kamerą monitorującą ruchy głowy. Specjalne czujniki są połączone z kołami i systemem sterowania samochodem. Na wypadek ataku serca uruchamiany jest system kierowniczy i hamulcowy.

- Około 30 proc. osób powyżej 65 lat ma jakieś nieprawidłowości serca. Jeśli nadal chcą prowadzić samochód, mają interes w tym, żeby być monitorowanym - zaznaczył Pim van der Jagt.

Ford nie mówi na razie, kiedy system wejdzie do produkcji samochodów, ale van der Jagt podkreśla, że zajmie to mniej niż pięć lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane