• rozwiń

Fortuny przechodzą kopalniom koło nosa

Fortuny przechodzą kopalniom koło nosa
Foto: TVN24 Foto: Polskie kopalnie nie wykorzystują węglowej koniunktury

Czarne paliwo na świecie bije rekordy cenowe, m.in. z powodu wzmożonego popytu w Chinach i Indiach oraz wzrostu cen energii. Tymczasem eksport państwowego Węglokoksu, największego polskiego eksportera węgla, zmalał po dziewięciu miesiącach tego roku o 37 proc. - zauważa "Puls Biznesu".

Na światowym rynku wciąż brakuje węgla dlatego ceny poszybowały w tym roku ostro w górę, do ponad 120 dol. za tonę. Jednak Polskie kopalnie przesypiają tę koniunkturę.

Zarząd Węglokoksu, którym od czerwca kieruje Piotr Kozioł, szacuje, że w całym 2007 r. ulokuje ona za granicą około 11 mln ton. W ubiegłym roku sprzedała 15,3 mln ton, a w poprzednich latach po 18-20 mln ton.

- Spadek wyniósł 4,6 mln ton w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Przyczyną tego stanu jest zmniejszająca się podaż węgla ze strony polskich kopalń — mówi Jerzy Galemba, kierownik działu analiz rynkowych w Węglokoksie.

Kopalnie borykają się z wydobyciem dobrych gatunków, ze względu na warunki geologiczne i nieprzygotowanie frontu robót w poprzednich latach.

- Kilka miesięcy temu zwracałem uwagę, że ceny węgla na świecie wzrosną, a eksport drogą lądową będzie bardzo opłacalny. Pech chciał, że pojawiły się problemy z wydobyciem w kilku kopalniach odpowiednich gatunków, w rezultacie tracimy szansę na dobry biznes - mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Węglokoks nie ukrywa, że z powodu trudności z pozyskaniem węgla ma problem z realizacją niektórych kontraktów. W ostatnich trzech kwartałach najmocniej spadły jego dostawy na rynek brytyjski. Konkurencję robią mu tam dostawy rosyjskie. Spadek sprzedaży zapewne przełoży się na przychody spółki. Dlatego jej szefowie przymierzają się do importu węgla, ale na to muszą mieć zgodę resortu gospodarki.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane