• rozwiń
  • WIG20 2146.70 -0.61%
  • WIG30 2429.58 -0.56%
  • WIG 56543.43 -0.62%
  • sWIG80 11451.83 +0.05%
  • mWIG40 3595.55 -0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:15

Dostosuj

"Foreign Affairs": Polska musi stać się bardziej "high-tech"

"Foreign Affairs": Polska musi stać się bardziej "high-tech"
Foto: TVN24 Foto: Zdaniem "Foreign Affairs" Polska musi postawić na rozwój nowoczesnej technologii

Polska musi przesunąć się na wyższe pozycje w łańcuchu wartości dodanej, rozwijając sektor nowoczesnej technologii i eksport produktów i usług wymagających specjalistycznej wiedzy - napisał Mitchell A. Orenstein w amerykańskim magazynie "Foreign Affairs".

Jego zdaniem tylko w ten sposób Polska przezwycięży obecny dylemat kraju, którego atutem - z punktu widzenia inwestorów zagranicznych - jest tania i wykształcona siła robocza, ale z punktu widzenia samych Polaków, "ten atut" to powód wyjazdów do pracy za granicę.

Siła w regionie

Innym powodem, dla którego, w opinii autora, Polska musi stać się krajem high-tech, jest to, że jej sąsiadami są kraje, w których siła robocza także jest tania.

"Obecnie Polska nie inwestuje wiele w badania i rozwój - 0,7 proc. PKB wobec średniej 2 proc. w całej UE. Są jednak powody, by sądzić, że Polska odwróci tę tendencję" - napisał Orenstein w najnowszym styczniowo-lutowym numerze renomowanej publikacji.

Wskazuje on też na powszechny system oświaty i wysoki współczynnik studiującej młodzieży, drugi najwyższy w OECD, oraz na małe, prężne innowacyjne firmy technologiczne. "Największym długofalowym ryzykiem dla Polski jest to, że spożycie krajowe i płace będą rosnąć zbyt szybko, czyniąc nieopłacalnymi inwestycje firm produkujących na rynek wewnętrzny i zniechęcając zagraniczny biznes. Sterując rozwojem kraju, polscy politycy muszą starać się, by umiejętnie bilansować aspiracje płacowe wyborców z utrzymaniem niskich kosztów robocizny" – stwierdził.

Autor sądzi też, że Polska wciąż musi poprawić otoczenie dla biznesu. Zauważa, iż inwestowanie w Polsce jest wprawdzie wolne od politycznego ryzyka, ale zarejestrowanie firmy trwa kilka miesięcy i wymaga 33 różnych zezwoleń.

Czy grafen będzie pierwszym krokiem do odwrócenia tendencji?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane