• rozwiń
  • WIG20 2339.58 +0.97%
  • WIG30 2692.46 +0.95%
  • WIG 60332.97 +0.80%
  • sWIG80 11656.18 0.00%
  • mWIG40 4086.14 +0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:57

Dostosuj

Ford szuka wybawienia na Kapitolu

Ford szuka wybawienia na Kapitolu
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Ford

Dotknięty poważnym kryzysem finansowym amerykański Ford szuka oszczędności i sprzedaje część swoich aktywów w japońskiej Mazdzie. Prezes Forda udaje się ponadto na Kapitol, gdzie będzie we wtorek przekonywał kongresmenów do udzielenia koncernowi pomocy finansowej. - To niedorzeczne - tak o perspektywie państwowej interwencji mówią analitycy.

Nie ma gospodarczego uzasadnienia, by państwo wspierało koncerny motoryzacyjne - tak analitycy odnoszą się do rozważanych w amerykańskim Kongresie planów powołania funduszu pomocowego dla General Motors, Chryslera i Forda. We wtorek prezesi "wielkiej trójki" z Detroit mają pojawić się na Kapitolu, by odpowiadać na pytania kongresmenów. Walczą o 25 mld dolarów.

Gdzie leży przyczyna słabości?

- Nikt nie chce kupować tych nieekonomicznych aut. Model biznesowy tych koncernów też jest nieekonomiczny - ocenia prezes ADVFN Clem Chambers. - Dlaczego mają przetrwać? Wielu ludzi w Ameryce ma problemy. Czy mamy pomagać producentom aut tylko dlatego, że zatrudniają mnóstwo ludzi? Przecież wielkimi pracodawcami są też inne firmy. Takie, których produkty dobrze się sprzedają... - dodaje Chambers.

Zaś Graeme Maxton, główny ekonomista The Insight Bureau, wskazuje, że koncerny japońskie produkują samochody znacznie efektywniej niż amerykańskie, choć w tym kraju siła robocza jest znacznie droższa. Jako jeden z powodów wskazuje, istnienie w amerykańskim przemyśle motoryzacyjnym bardzo silnych związków zawodowych. - Tymczasem Toyota, Honda, Nissan i inni producenci budują fabryki w Stanach i udaje im się utrzymać efektywność - podkreśla Maxton.

Ile Ford weźmie za Mazdę?

Tymczasem władze Forda szukają także innych sposobów wyjścia z finansowych tarapatów. BBC podało we wtorek, że koncern znalazł już inwestora, gotowego kupić 20 proc. akcji japońskiej Mazdy. O planach sprzedaży części akcji mówiło się już od miesiąca.

Amerykański koncern zamierza pozostawić w swoich rękach tylko 13.4 procent udziałów. Obecnie Ford jest właścicielem 33.4 procent akcji tej japońskiej firmy. Za wspomniane 20 proc. aktywów chce otrzymać 850 milionów dolarów - podaje BBC.

Kłopoty koncernu

Drugi co do wielkości amerykański koncern samochodowy Ford ogłosił przed dwoma miesiącami zamknięcie trzeciego kwartału stratą netto 129 mln dolarów - czyli wyższą, niż głosiły wszystkie wcześniejsze prognozy.

Wartość sprzedaży spadła w trzecim kwartale o 22 proc. w stosunku do podobnego okresu ubiegłego roku.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane