• rozwiń

Ford made in Poland

Ford made in Poland
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Amerykanie inwestują w maszyny dla polskiej fabryki

Ford - Werke, niemiecka filia amerykańskiego koncernu, prawdopodobnie już pod koniec roku uruchomi w Polsce produkcję nowego modelu forda ka - poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

- Możliwe, że już w IV kwartale br. wytwarzany dotąd w Walencji (Hiszpania) następca forda ka, zacznie zjeżdżać z taśm rozbudowanej przez Forda fabryki Fiata w Tychach. W produkcję nowego modelu samochodu miejskiego spółka zainwestuje blisko 94 mln euro - napisano w komunikacie. Inwestycja, która wg ministerstwa będzie „największym tego typu projektem na przestrzeni ostatnich dwóch lat”, szacowana jest na 94 mln euro.

Według resortu, zawarte będą umowy z ponad 25 dostawcami z Polski, które - według szacunków Forda - wypracują roczny obrót rzędu 198 mln euro.

Amerykanie inwestują w maszyny, które staną w fabryce Fiata w Tychach. 1 tys. nowych miejsc pracy tworzy właśnie Fiat, który w ubiegłym roku uruchomił produkcję nowego fiata 500. Jego pracownicy będą produkować nowy model forda ka na tych samych podwoziach, co fiat 500.

Ford ma produkować tyle, co Fiat, czyli 120-125 tys. aut rocznie.

Motoryzacja cieszy się zainteresowaniem inwestorów

Zdaniem prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Pawła Wojciechowskiego, motoryzacja to jedna z branż, które cieszą się największym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów. - Dzieje się tak dzięki wykwalifikowanej kadrze inżynierskiej i pracowniczej - argumentuje.

Jak dodaje, w tym roku napływ inwestycji będzie na podobnym poziomie, jak w roku poprzednim. Według niego, PAIiIZ pracuje nad 150 projektami inwestycyjnymi, w tym 20 z dziedziny motoryzacji.

mkg/mwr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane