• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Estonia

Fitch potwierdza rating Estonii. Stabilny system finansowy

Fitch potwierdza rating Estonii. Stabilny system finansowy
Foto: sxc.hu/ TVN24 Foto: Perspektywa ratingu Estonii jest stabilna

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła rating Estonii na poziomie A+, wskazując na silne finanse publiczne tego kraju.

Fitch pozostawił rating długoterminowych obligacji skarbowych na obecnym poziomie, rysując dodatkowo stabilną perspektywę i zwracając uwagę na wyższy stopień inwestycji - porównywany z Czechami i Słowacją. Swoją wysoką ocenę Estonii utrzymuje też agencja Moody's.

Plusy i minusy

Jak podkreśla Bloomberg Estonia, która w 2011 roku jako pierwszy kraj byłej Republiki Radzieckiej przyjęła euro, cierpi ostatnio z powodu spadku eksportu do Rosji i Finlandii. Spowodowało to - pierwszy raz od czterech lat - gorszy wzrost gospodarczy. Jednak sytuacja fiskalna kraju jest dobra i trwała. Głównie dzięki najniższemu współczynnikowi długu do PKB.

- Wskaźniki Estonii oparte są na sile finansów publicznych, ramach polityki gospodarczej i wskaźnikach zarządzania. Członkostwo w strefie euro zmniejszyło zasadniczo kryzys w bilansie płatniczym - podkreślają ekonomiści i analitycy.

Inwestorzy od jakiegoś czasu spekulują na temat wiarygodności kredytowej Estonii. Z powodu braku przeterminowanych obligacji zmieniony został ostatnio koszt zabezpieczenia estońskiego długu.

W ubiegłym miesiącu estoński rząd obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w 2014 roku do 2 proc. Głównie z powodu sankcji wobec Rosji. Według Fitch estońska gospodarka wzrośnie w tym roku o 1,7 proc., a w 2015 r. o 3,1 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane