• rozwiń

Fitch: Polska perspektywa stabilna

Fitch: Polska perspektywa stabilna
Foto: sxc.hu Foto: Fitch: perspektywa Polski stabilna

Perspektywa polskich ratingów jest stabilna i nie ma obecnie przesłanek do jakichkolwiek akcji ratingowych - poinformował dyrektor działu finansów publicznych w agencji ratingowej Fitch Matteo Napolitano.

Jego zdaniem w 2012 r. Polsce trudno będzie sprowadzić deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB, ale deficyt budżetowy na poziomie 35 mld zł jest osiągalny.

"Nie widzimy obecnie przesłanek do żadnych akcji ratingowych. Ryzyka dla naszych ratingów (...) są zbilansowane. Wewnętrzna siła gospodarki (w tym płynny kurs walutowy, stosunkowo zamknięta gospodarka, elastyczna linia kredytowa, a także dobrze zarządzany i nadzorowany sektor bankowy) zrównoważy negatywny wpływ otoczenia, co w sumie skutkuje stabilną perspektywą naszych ratingów" - napisał Napolitano w swoim komentarzu.

"Pozytywnie oceniamy fakt, że budżet został oparty na bardziej realistycznych założeniach wzrostu gospodarczego, ponieważ poprzednio zakładana dynamika 4 proc. była nazbyt optymistyczna. Nie mamy pełnych informacji, ale wygląda na to, że cel deficytu budżetowego w 2012 r. jest wykonalny. Niemniej jednak plan sprowadzenia deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 r. nadal wydaje się dosyć trudny do zrealizowania, ponieważ oznaczałoby to redukcję deficytu o 2,5-3 proc. przy spowalniającej aktywności gospodarczej w kraju i zagranicą" - dodał.

Ogólny wydźwięk budżetu na 2012 r. jest mieszany. Plan podnoszenia wieku emerytalnego od 2013 r. jest pozytywny. Jednak wiele działań podnoszących wpływy do budżetu wydaje się być jednorazowymi, jak dywidendy ze spółek skarbu państwa czy zysk NBP, bez sygnałów strukturalnych reform wydatków, które sprowadziłyby deficyt i dług na ścieżkę obniżającą się.

Matteo Napolitano

"Mieszany wydźwięk"

"Ogólny wydźwięk budżetu na 2012 r. jest mieszany. Plan podnoszenia wieku emerytalnego od 2013 r. jest pozytywny. Jednak wiele działań podnoszących wpływy do budżetu wydaje się być jednorazowymi, jak dywidendy ze spółek skarbu państwa czy zysk NBP, bez sygnałów strukturalnych reform wydatków, które sprowadziłyby deficyt i dług na ścieżkę obniżającą się. Podsumowując, budżet na 2012 r. nie zmienia generalnego obrazu dla nas. Będziemy nadal uważnie obserwować polską politykę fiskalną, gdyż uważamy, że jest to słaba strona Polski" - napisał Napolitano.

Obecnie długoterminowy rating Polski w agencji Fitch to "A-" dla waluty zagranicznej oraz "A" dla waluty krajowej. Perspektywa ratingów jest stabilna.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projektu budżetu na 2012 rok z deficytem budżetowym w wysokości 35 mld zł i wzrostem PKB na poziomie 2,5 proc.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane