• rozwiń

Fitch podtrzymuje polski rating

Fitch podtrzymuje polski rating
Foto: TVN24 Foto: Fitch polski rating widzi jako "stabilny"

Agencja Fitch potwierdza długoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie A-, a w walucie krajowej na poziomie A - podała agencja w piątkowym komunikacie. Perspektywa obu ratingów jest stabilna.

Fitch prognozuje, że wzrost naszego Produktu Krajowego Brutto w 2011 r. wyniesie 3,9 proc., a w 2012 r. będzie to 4,3 proc.

Agencja zaznacza, że jeżeli nie uda się przeprowadzić trwałej konsolidacji finansów publicznych, może to negatywnie wpłynąć na ratingi. Zdaniem Fitch Polska nie sprowadzi deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB w 2012 r.

"Na rok 2011 Fitch przewiduje spadek deficytu do poziomu 5,8 proc. PKB, dzięki podjętym krokom fiskalnym (1 proc. PKB), cyklicznemu wzrostowi i redukcji w transferach do prywatnych funduszy emerytalnych (0,7 proc. PKB w 2011 i 1 proc. w pełnym roku). Na rok 2012 Fitch prognozuje dalszy spadek deficytu do poziomu 4 proc. PKB" - napisano w komunikacie.

"Co istotne, rząd zapowiedział, że oszczędności z tytułu redukcji transferów do OFE zostaną przeznaczone na obniżenie deficytu. To by sugerowało zmianę średnioterminowych poziomów deficytu do 3,5 proc. w roku 2012 oraz 1,9 proc. w 2013 r. Jednak te cele nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone" - dodano.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane