• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Fiskusie, daruj VAT dobroczynnym sms-om"

"Fiskusie, 
 daruj VAT dobroczynnym sms-om"
Foto: TVN24 Foto: SMS-owa dobroczynność kosztuje nas więcej niż dajemy

Organizacje pożytku publicznego i Centrum im. Adama Smitha apelują do Ministerstwa Finansów o objęcie SMS-ów na cele dobroczynne zerową stawką VAT. Obecnie obowiązuje 22-procentowy podatek od każdego datku wysłanego przez komórkę. Resort rozważa tę prośbę.

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha wyjaśniał na konferencji prasowej, że zerowy VAT na SMS-y funkcjonuje od 2006 roku w Czechach. Rozwiązanie to rozciągnięto także na SMS-y wysłane w 2005 roku i zwrócono VAT organizacjom, które w ten sposób zbierały pieniądze na cele dobroczynne.

Według niego, również w Polsce możliwe byłoby przyznanie organizacjom społecznym po jednym numerze SMS, tak by przesłane SMS-y były zwolnione z podatku. Dodał, że w Czechach dobroczynność "eksplodowała" po wprowadzeniu tej zmiany.
- Aby wprowadzić zerowy VAT na SMS-y, wystarczy decyzja polityczna. Ani Unia Europejska, ani technika nie stoją na przeszkodzie temu rozwiązaniu - powiedział Sadowski.

Śladem Owsiaka
Prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak powiedział na konferencji, że w tym roku na konto orkiestry wpłynęło prawie 485 tys. SMS-ów, czyli ponad 2,5 mln zł. Podatek VAT od tej kwoty przekroczył 500 tys. zł

Owsiak przypomniał, że w tym roku wyjątkowo Ministerstwo Finansów przekazało równowartość VAT-u na podobną czy taką samą aparaturę jak ta, na którą kwestowała orkiestra. Jednak - jak zaznaczył - nie wystarczy jednorazowy gest, ale potrzebne są rozwiązania systemowe, by przesyłane pieniądze nie zasilały budżetu państwa, ale organizacje społeczne.

Według prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej, podczas SMS-owej zbiórki dla ofiar tsunami w Tajlandii budżet "zarobił" 800 tys. zł.
- To nieprzyzwoite, że państwo zarabia na dobroczynności - powiedziała.

Ochojska dodała, że organizacja, która chce prowadzić zbiórkę przy pomocy SMS-ów, musi za każdym razem uzyskać pozwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warunkiem jest m.in. to, by operatorzy sieci komórkowych zrezygnowali z opłat. Najczęściej operatorzy godzą się, gdy akcja jest nagłośniona w telewizji.

Resort: nie mówimy nie
Ministerstwo Finansów odpowiada, że obecnie trwa analiza przepisów o podatku VAT, zlecona przez ministra Jacka Rostowskiego.
- Jeśli prawnicy znajdą satysfakcjonujące rozwiązanie, zgodne z prawem UE, zaproponujemy zmianę obecnych przepisów - mówi rzecznik ministerstwa Jakub Lutyk.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane