• rozwiń
  • WIG20 2160.08 +0.19%
  • WIG30 2445.66 +0.15%
  • WIG 56862.11 -0.06%
  • sWIG80 11461.24 -0.24%
  • mWIG40 3646.82 +0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:58

Dostosuj

Fiskus zwraca podatek, ale bez odsetek? Blajer wyjaśnił, co robić

Jak odzyskać odsetki od fiskusa? Wyjaśnił Paweł Blajer Odtwórz: Jak odzyskać odsetki od fiskusa? Wyjaśnił Paweł Blajer
Foto: "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.00 | Video: Jak odzyskać odsetki od fiskusa? Wyjaśnił Paweł Blajer

Po korzystnym dla podatników wyroku Trybunału Konstytucyjnego fiskus zaczął zwracać podatek zapłacony w postępowaniu o nieujawnionych źródłach przychodów. Jednak urzędy skarbowe zwracają pieniądze bez odsetek. Dlaczego? Na to pytanie szukał odpowiedzi Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego pochodzi z połowy 2013 roku. Trybunał zakwestionował wówczas przepisy ustawy o PIT, dotyczące opodatkowania nieujawnionych przychodów. Wyrok oznaczał, że wszystkie sprawy z tytułu nieujawnionych źródeł przychodu za lata 1998-2006 podlegają umorzeniu. Istniała też możliwość odzyskania zapłaconego już podatku.

Mecenas Ireneusz Krawczyk z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy tłumaczył, że dochody nieujawnione może mieć tylko osoba fizyczna. - Nie ważne, czy taka osoba prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Dochody takiej osoby są niższe niż wydatki. Jeżeli urząd wykryje nieprawidłowość może naliczyć nawet 75 proc. podatek - tłumaczył Ireneusz Krawczyk.

Jest lepiej

Zdaniem adwokata po decyzji Trybunały Konstytucyjnego podatnik jest w dużo lepszej sytuacji. - Organy podatkowe są teraz bardziej skłonne, aby pewne kwestie rozstrzygać na korzyść podatnika, bo są bardziej liberalne, ale nie jest to masowe zjawisko - twierdził Krawczyk.

Krawczyk radzi, że jeżeli urząd prowadzący kontrolę nie ma przeciw osoby fizycznej mocnych dowodów, to może ona liczyć na to, że w przyszłości Trybunał Konstytucyjny stwierdzi niezgodność przepisów z prawem.  - Wtedy nie będzie miało to znaczenia, czy ta osoba miała dochody nieujawnione, czy też nie, bo zabraknie przepisów, które będą go dotyczyły - tłumaczył mecenas.

Jak odzyskać odsetki?

Po orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego podatnik, któremu zwrócono pieniądze powinien odzyskać je wraz z odsetkami. - Tak się jednak nie dzieje. To porażka naszego państwa, bo organy podatkowe zwracają naliczony podatek, ale bez odsetek. Twierdzą, że nie muszą, bo nie biorą odpowiedzialności za niezgodne z konstytucją przepisy - mówił Krawczyk i dodaje, że jedyne co możemy zrobić to zwrócić się z wnioskiem o odzyskanie odsetek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane